Novináři Alimu Feruzovi hrozí v Uzbekistánu šikana a mučení. Rusko přesto zamítlo jeho žádost o azyl a rozhodlo o deportaci

Publikováno: 2. 8. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Novináři Alimu Feruzovi hrozí v Uzbekistánu šikana a mučení. Rusko přesto zamítlo jeho žádost o azyl a rozhodlo o deportaci
© Foto: Facebook Aliho Feruze

Moskevský soud rozhodl o deportaci aktivisty, novináře deníku Novaya Gazeta, homosexuála a občana Uzbekistánu, Aliho Feruze. Před převezením bude zadržován v detenčním centru u vesnice Sakharovo, 27 km jižně od Moskvy. Jak dlouho, nikdo neví.

Příběh Aliho je pozoruhodný. Před devíti lety se na něj napojily uzbecké tajné služby, které jej chtěly naverbovat jako svého spolupracovníka. Odmítl, ale záležitost tím neskončila. Příslušníky tajných služeb byl unesen a následných 48 hodin brutálně mučen. Vyhrožovali mu, že zabijí jeho příbuzné, včetně těhotné manželky. Nakonec podepsal vše, co po něm chtěli, rozhodl se ale, že ze země uteče.

Přes Kyrgyzstán a Kazachstán se dostal do Ruska, kde pro něj bylo relativně nejbezpečnější požádat o azyl. I když se stále obával, že ho můžou unést, a bez rozhodnutí o udělení azylu nemohl požádat o práci, začal působit jako dobrovolník pro nevládní organizaci Civic Assistance Committee, která pomáhá uprchlíkům a cizincům v Moskvě, a následně i pro ruskou pobočku mezinárodní organizace Amnesty International. Začal také psát články a přispívat do deníku Novaya Gazeta. Většinou šlo o příběhy útrap lidí ze Střední Asie, žijících v Moskvě. Mohl si zde také dovolit něco dosud nepředstavitelného -  intimně se stýkat s muži. Ti ho přitahovali vždycky, ale už jen tato skutečnost je v Uzbekistánu považována za zločin.

V roce 2012 ztratil Ali svůj uzbecký pas. Aby si jej mohl obnovit, musel cestovat zpátky do Uzbekistánu, kde znovu čelil mučení. Ani po návratu zpátky mu ale ruské státní orgány azyl neudělily a rozhodly se jej vykázat zpátky do Uzbekistánu.

Rozhodnutí o deportaci vydal soudce Artur Karpov, který byl v minulosti zapleten do celé řady politických případů a jeho jméno figuruje na nechvalně proslulém Magnitského seznamu.

Deník Novaya Gazeta vydal 2. srpna tiskovou zprávu, ve které píše:

“Alimu Feruzovi hrozí deportace do Uzbekistánu, kde je technicky zaregistrován, ale posledních 6 let tady nežije. Jeho spolupracovníci mají důvodné obavy, že tato deportace ohrožuje jeho život. Momentálně je držen v dočasném detenčním centru pro uprchlíky a čeká na vykázání z Ruska. Šéfredaktor deníku Novaya Gazeta Dimitrij Muratov poslal list ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, v němž žádá, aby deportaci Aliho Feruze zabránil.”

V Uzbekistánu bude Ali jako gay a novinář žádající v Rusku o azyl muset čelit tvrdému výslechu, zadržení a velmi pravděpodobně také mučení.

Člověk v tísni vyjadřuje silné znepokojení nad tímto případem a informace o něm šíří v mezinárodní komunitě.

 

Autor: ČvT

Související články