Nový školní rok vítá JSNS semináři, kurzy, lekcemi i konferencí pro vyučující

Publikováno: 31. 8. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Nový školní rok vítá JSNS semináři, kurzy, lekcemi i konferencí pro vyučující
© Foto: JSNS

Chcete během nového školního roku učit s pomocí dokumentárních filmů, otevírat (často nelehká) témata s vašimi žáky a studenty a prohlubovat společně s nimi vztahy ve třídě? I v letošním roce budeme v JSNS pokračovat v tradičních a oblíbených projektech, ale chystáme pro vyučující i řadu novinek.

Již nyní můžete přihlašovat svou školu do 18. ročníku Měsíce filmu na školách, který proběhne v listopadu. Letošním tématem Normalizovaná každodennost chceme upozornit na to, že nesvoboda v období normalizace se dostávala i do té nejběžnější reality života. Jako každý rok čekají na vyučující audiovizuální lekce (například nová Příběhy 20. století: Vyvlastnění či deset krátkých dokumentárních snímku z cyklu Vzpomínáme), bonusové materiály, online debaty i nová speciální nabídka v podobě Beden komunismu.

Nové lekce i výukové plány

Další nové lekce nabízíme i v jiných tematických okruzích. Během léta jsme připravili:

  • Lekci V mé hlavě, která citlivým způsobem reflektuje výzvy, se kterými se bohužel stále potýkají dnešní mladé dívky a chlapci – řeč je o poruchách příjmu potravy.
  • K bohužel stále aktuální situaci v Rusku a na Ukrajině se vztahuje lekce Zatracená práce, která mapuje vznik a rozvoj dnes zakázané ruské nezávislé televizní stanice Dožď.
  • Stejně aktuální je i příběh Míra Husajna z Afghánistánu. Jeho život sledujeme v dokumentárním snímku a s ním spojené lekci Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu, který získal i ocenění studentské poroty na letošním festivalu Jeden svět.
  • Uvědomit si význam a důležitost svobodných voleb a zároveň dozvědět se více informací o aktuální situaci v Bělorusku pomůže další "festivalová lekce": Článek 293.
  • Pokud byste chtěli u žáků i dále podporovat jejich přemýšlení o bezpráví, nesvobodě a o dodržování lidských práv na celém světě, můžete vyzkoušet náš výukový plán Krok za krokem lidskými právy. Audiovizuální lekce jsou v něm rozděleny do 3 úrovní podle náročnosti témat a podle stupně školy.
Volební rok

Již jsme zmínili význam existence svobodných voleb v demokratické společnosti. Kdy jindy o tomto tématu s mladými lidmi mluvit než v roce, kdy nás čekají komunální volby a také volba prezidenta. Proto i tento rok nabízíme školám možnost uspořádat Studentské volby, ve kterých budou studenti "nanečisto" volit hlavu státu. Proběhnou ve dnech 12. a 13. prosince 2022 (I. kolo). V případě, že v prvním kole reálných voleb nebude budoucí prezident či prezidentka zvolen/a a bude se konat II. kolo, budeme pořádat i druhé kolo Studentských prezidentských voleb. To je naplánováno na 16. a 17. ledna 2023. Pořádáním Studentských voleb chceme přispět k aktivnímu, zodpovědnému a sebevědomému občanství budoucích prvovoličů.

Vzdělávání vyučujících

Hledáte inspiraci, jak zapojit výuku s dokumentárním filmem do hodiny nebo si nejste jistí, jak pojmout ve výuce témata, týkající se aktuálního dění? Podívejte se na naši nabídku seminářů a webinářů pro vyučující, metodiky prevence či třídní učitele, ve kterých s vámi budeme sdílet jak ozkoušené metody a postupy, ale i nové nápady, jak pracovat se zajímavými a mnohdy nelehkými tématy v hodinách. Termíny i témata seminářů a webinářů, které pro vás pořádáme zdarma, neustále rozšiřujeme. Najdete mezi nimi i celoroční kurzy mediálního vzdělávání.

Chcete-li se rozvoji mediální gramotnosti svých žáků a studentů věnovat více nebo hledáte odvahu a inspiraci, jak zařadit mediální výchovu do svých hodin, podívejte se na tipy do mediálního vzdělávání na školní rok 2022/2023, a to včetně tipů od vyučujících z praxe. V letošním roce se budou moci do rozvoje mediální gramotnosti aktivně zapojit i mladí lidé, a to skrze připravované studentské týmové projekty. Zároveň připomínáme termín 6. prosince, kdy pořádáme mediálněvzdělávací konferenci v Centru současného umění DOX v Praze. O podrobnostech vás budeme brzy informovat.

Inspirace mladých a pro mladé

Začátkem září začne také online hlasování veřejnosti o vítěze Ceny Gratias Tibi. O spuštění hlasování vás budeme včas informovat, zatím se můžete podívat na letošní finalisty soutěže.

Zajímavé projekty inspirativních mladých lidí můžete potkat také během večera InspiRACE 30. září v Prostoru 39. Přijďte si poslechnout a seznámit se s příběhy osmi hostů, kteří představí, jak své nadšení k občanské angažovanosti a zejména k ochraně lidských práv a životního prostředí přetavili do konkrétních projektů a iniciativ.

Chcete mít přehled o všech aktuálních informacích z JSNS? Přihlaste se k odběru našich newsletterů nebo sledujte Facebook JSNS.  

Autor: JSNS

Související články