Nový start paní Marie

Publikováno: 20. 2. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Nový start paní Marie
© Foto: KFA

Se svými zkušenostmi v oblasti dluhů se nám svěřila paní Marie, které tímto moc děkujeme ..

 Má zkušenost s dluhovou pastí začala zhruba před 3 lety. Před touho dobou jsme si s manželem žili vcelku spokojený život, oba jsme měli zaměstnání, slušné příjmy. Později se nám narodily dvě děti a manžel odešel do starobního důchodu. V ten moment došlo k poklesu příjmů a následně k problému s finančními prostředky. Abych zajistila chod domácnosti, začala jsem si půjčovat, brát úvěry abych zajistila jídlo pro rodinu. Samozřejmě těch úvěrů jsem si nakonec vzala více, protože jsem je používala na splácení těch předchozích. Nakonec jsem se dostala do dluhové spirály a přestala své dluhy zvládat a splácet. V roce 2020 jsem vstoupila do oddlužení, které jsem v říjnu loňského roku úspěšně ukončila splacením svých dluhů ve 100 %.


 Bohužel nastala nepředvídatelná událost. Špatně jsem vyhodnotila situaci a stalo se to, že jsem si v dubnu loňského roku, půl roku po ukončení oddlužení, vzala úvěr od nebankovní společnosti. Prvních pár měsíců jsem splácet zvládala, poté jsem se ale dostala do prodlení, začaly mi chodit upozornění. Neustále někdo telefonoval, ať okamžitě dlužnou částku uhradím. Telefonáty byly spojené s výhružkami. Požádala jsem o splátkový kalendář, ale nebylo mi vyhověno. Dlužná částka se rychle navyšovala a z původních půjčených 30 000 Kč se vyšplhala na skoro 80 000 Kč. Nechápala jsem, jak se dlužná částka v takové krátké době mohla takto navýšit, něco jsem přeci splatila. Byla jsem zoufalá. Nevěděla jsem, co dělat. Od známého jsem dostala kontakt na Helplinku Člověka v tísni. Hned po jejím kontaktování se mi ozvala dluhová poradkyně, se kterou jsem si domluvila schůzku. Na schůzku jsem s sebou vzala veškerou dokumentaci s nebankovní společností. Po prostudování dokumentů jsme spolu mluvily o možnostech řešení.


 Ve smlouvě o půjčce, kterou jsem uzavřela přes internet, poradkyně objevila spoustu nedostatků. Nejdříve jsme společně sepsaly žádost o smír, kterou jsem poslala nebankovní společnosti, ta ale na žádost vůbec nereagovala. Poté mi dluhová poradkyně navrhla řešení, obrátit se na institut Finančního arbitra. Návrh na zahájení řízení byl podán v prosinci 2023, po měsíci mi přišlo vyjádření s tím, že bylo rozhodnuto v můj prospěch, dokonce mi nebankovní společnost vyplatí částku, kterou jsem přeplatila na jistině. Velmi se mi ulevilo a také musím uznat, že jsem již dostatečně poučená v tom, dále se nezadlužovat.

 ,,Chtěla bych moc za vše poděkovat. Nebýt vás a společnosti Člověk v tísni, tak bych byla úplně v háji. Jsem vám strašně moc vděčná. Zase můžu v klidu žít.“

Projekt CZ.03.02.01/00/22_018/0000214 „Jak přežít dluhy V.“ je spolufinancován Evropskou unií.

Autor: Vlasta Džudžová, dluhová poradkyně

Související články