O dávkách se mluví s despektem, mnoho lidí se tak o ně stydí žádat

Publikováno: 18. 10. 2023 Doba čtení: 2 minuty
O dávkách se mluví s despektem, mnoho lidí se tak o ně stydí žádat
© Foto: Teodor Drobota

Mezi lidmi, se kterými naše organizace pracuje, převládá názor, že o dávku mimořádné okamžité pomoci (dále MOP), je zbytečné žádat, protože bude stejně zamítnuta. Níže uvádím příklad z praxe z lokality, kde působím:

„Politici celé roky o dávkách mluví s despektem a stále dokola opakují mantru o zneužívání dávek, řada lidí se proto stydí o ně žádat“

Paní Helena je samoživitelka, matka dvou krásných holčiček ve věku 10 a 12 let. Paní díky své nemoci pobírá invalidní důchod, který je nízký, a proto pobírá od úřadu práce dávky hmotné nouze. Dříve žila v jiném městě v jednom pokoji na ubytovně. S ubytováním nebyla spokojena, cítila sama, že toto není vhodné prostředí pro dospívající dcery. Po delší době se nám společnými silami podařilo najít pronájem dvoupokojového bytu od soukromého majitele.

Nový byt si Helena potřebovala zařídit i vybavením, které na ubytovně nikdy neměla. Část dostala od známých, něco nakoupila v bazarech, ale chyběla jí stále pračka. Doporučila jsem jí požádat o dávku MOP „na pořízení předmětů dlouhodobé spotřeby“. O této možnosti věděla, ale od svých známých slyšela, že úřad práce MOP nepřijímá a nevyplácí. S Helenou jsem o tomto několikrát mluvila, a nakonec jsem jí přesvědčila, že podáním žádosti o nic nepřijde. Po podání žádosti jí navštívily sociální pracovnice úřadu za účelem šetření. Po třech týdnech mi radostně volala, že jí dávka byla schválena. Byl jí přímo doporučen typ automatické pračky s cenou. Tu jsme na webových stránkách vyhledaly a objednaly. Helena zaplatila pouze 200 Kč za dovoz pračky.

Na konci léta se mi znovu ozvala, že opět nevychází s penězi. Dcery budou nastupovat do školy a ona řeší, zda má zaplatit nájem nebo koupit školní vybavení, na obojí jí nezbývá. Po předešlé zkušenosti, kdy jí úřad práce pomohl, chtěla zkusit žádat o dávku MOP na „náklady, související se vzděláním nezaopatřeného dítěte“. Vyřídila si vše sama a mě požádala pouze o kontrolu, zda má vše správně vyplněné včetně příloh. Pochválila jsem ji, jak sama zvládla formulář vyplnit.

Za několik dní mi paní Helena oznámila, že MOP jí byla schválena. Pro jednu dceru zaslal úřad práce přímo na účet školy částku 595 Kč – doplnění školního fondu a pro druhou dceru obdržela na běžný účet 600 Kč, za které dokoupila školní potřeby.

„Dávka mimořádné okamžité pomoci (MOP) je určena pro osobu, která je v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a je v hmotné nouzi. Má řešit situace, které osoba bez pomoci státu není schopna vyřešit sama. Jedná se o nenárokovou dávku, kterou ÚP posuzuje individuálně“, více tady.

Naše služby jsou podporovány Karlovarským krajem a městem Kraslice

Autor: Jarmila Fialová

Související články