Obhájci lidských práv v Grozném byli napadeni

Publikováno: 3. 6. 2015 Doba čtení: 1 minuta
Obhájci lidských práv v Grozném byli napadeni
©

Kancelář  Spojené mobilní skupiny v Čečensku, kterou vede ruská organizace Сommittee Against Torture (www.pytkam.net), byla napadena. Lidé v maskách zdemolovali služební auto Skupiny a za povzbuzování davu rozbili kameru na balkóně kanceláře. Podařilo se jim také vniknout do kanceláře, kde zničili veškeré vybavení a pak v rabování pokračovali ve služebním bytě organizace. Přítomným pracovníkům skupiny, se podařilo uniknout oknem. Místní policie na celý incident nereagovala.

Committee against Torture je nezávislá lidskoprávní organizace, která působí v Rusku, mimo jiné i v Čečensku. Věnuje se případům porušování pravomocí místních úřadů, pomáhá například rodinám pohřešovaných osob nebo obětem mučení a policejního násilí. Je kritická vůči Ramzanu Kadyrovi, prezidentu autonomní Čečenské republiky.

Pracovníci organizace čelí stálému tlaku, někdy i fyzickým útokům. Jejich kancelář v Grozném byla  vypálena v prosinci loňskému roku. Organizace nezastavila svou práci v Čečensku a dále pokračovala ve svých aktivitách ve zrekonstruované grozenské kanceláři .

Člověk v tísni s Committee against Torture v Rusku dlouhodobě spolupracuje. 

O nepotrestaném násilí na severním  Kavkaze připravil Člověk v tísni výstavu Příběhy bez konce, která je k vidění online: www.bezkonce.com.

Autor: AP