Oblast Syunik nabízí mnohá dobrodružství

Publikováno: 26. 8. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Oblast Syunik nabízí mnohá dobrodružství
© Foto: Shushanik Nersesyan

Dne 24. srpna byla v arménské vesnici Tandzaver oficiálně otevřena "Stezka legend", jež vznikla v rámci projektu nazvaného "EU4Tourism: Obnova turistických stezek v provincii Syunik".

Pozvaní hosté a účastníci měli možnost projít si "Kouzelný les", pětikilometrovou část nově vytvořené stezky. V "Kouzelném lese" jsou vystavena díla místních i zahraničních umělců. Jedná se o úplně první tzv. land-art v Arménii. Díla byla financována z grantové soutěže vyhlášené počátkem roku 2019. 

Projekt "EU4Tourism: Obnova turistických stezek v provincii Syunik" je financován Evropskou unií a realizovala jej místní kancelář Člověka v tísni v Arménii s podporou místních partnerů ARK Ecological NGO a Goris Development Center NGO v oblastech Kapan a Goris. Projekt posiluje spolupráci mezi členy místních komunit a samospráv, Státním výborem pro cestovní ruch, cestovními kancelářemi a dalšími místními i mezinárodními subjekty.

Velvyslanec a vedoucí delegace Evropské unie v Arménii, Piotr Antoni Switalski, slavnostně otevřel stezku spolu s náměstkem ministra hospodářství Varosem Simonyanem. 

„Jsem velmi rád, že mohu otevřít Stezku legend ještě než za pár dní Arménii opustím. Rozvoj arménského venkova je pro Evropskou unii velmi důležitý. Myslím si, že je třeba věnovat větší pozornost iniciativám, které umožňují občanům Arménie i jejím zahraničním návštěvníkům kochat se krásami této země a zároveň přitom vést aktivní životní styl. Každému doporučuji projít si "Stezku legend", která propojuje oblasti Goris a Kapan. Cestou potkáte množství čajoven, penzionů a uvidíte "Kouzelný les". Navíc můžete využít i dalších služeb, o které se zasloužili členové místních komunit s podporou EU," prohlásil Piotr Antoni Switalski.

Náměstek Ministra hospodářství Varos Simonyan přivítal hosty a účastníky na slavnostním otevření "Stezky legend" a zdůraznil, že vláda podpoří diverzifikaci návrhů v oblasti cestovního ruchu stejně jako iniciativy zaměřené na větší zapojení místní komunit.

„Jsme nesmírně rádi, že můžeme zahájit tento obrovský projekt zaměřený na rozvoj zážitkové turistiky a ekoturistiky. Stezka legend z Khndzoresku až na horu Khustup výrazně přispěje k rozvoji turistického průmyslu i ke zlepšení ekonomické situace a kvality života místních obyvatel. Zároveň tento projekt velmi zlepší vyhlídky místních komunit v Kapanu, když se budou chtít profilovat jako turistické destinace,’’ řekla ve svém uvítacím projevu Varduhi Dadunts, vedoucí arménské mise Člověka v tísni.

Novou turistickou trasu mezi oblastmi Goris a Kapan zmapovali a vyznačili členové místních komunit, odborníci v oblasti cestovního ruchu, studenti i dobrovolníci. S podporou odborníků z muzeí v Gorisu a Kapanu byly také shromážděny místní legendy a tradice (odtud název Stezka legend). 

Stezka legend propojuje pomocí značených tras celou řadu místních vesnic. Konkrétně jde o vesnice Khndzoresk, Nerkin Khndzoresk, Hartashen, Verishen, Akner, Karahunj, Vorotan, Shurnukh, Bardzravan, Tatev, Halidzor, Shinuhayr, Khot a Harzhis v oblasti Goris a vesnice Aghvani, Tandzaver, Tavrus, Arajadzor, Verin Khotanan, Shrvenants, Andokavan, Bekh, Vachagan, Baghaburj, Antarashat, Vanek, Dzorastan a Shgharshik v oblasti Kapan. 

V rámci projektu bylo rozděleno 15 dílčích grantů na podporu komunitních iniciativ a malých rodinných podniků ve vesnicích podél stezky. V nedávné době byly navíc uděleny další čtyři granty lokálním komunitním skupinám, jež by měly být použity na organizaci  akcí a festivalů ve spolupráci s úřady měst Goris a Kapan. Akce by měly proběhnout tento podzim a na jaře 2020



Shushanik Nersesyan

Kancelář Člověka v tísni v Arménii

Media and Communications Officer

Mob։ 091 50 68 84, email: shushanik.nersesyan@peopleinneed.cz

Autor: Shushanik Nersesyan

Související články