Oddlužení jako cesta k důstojnějšímu životu

Publikováno: 24. 3. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Oddlužení jako cesta k důstojnějšímu životu
©

V oddlužení nebo osobním bankrotu vidí mnoho dlužníků spásný institut, který jim uleví od přílišné zadluženosti, neschopnosti poplatit včas všechny závazky a zároveň spravedlivě splácet pohledávky věřitelům. Pokud návrh na oddlužení projde schvalovacím procesem u soudu, je veliká šance, že po pětiletém živoření na hranici životního minima, se rozzáří naděje na lepší zítřky bez dluhů.

Podobně je tomu u paní R. Do dluhové pasti spadla, protože chtěla svému jedinému dospělému synovi a jeho přítelkyni přispět na vlastní bydlení. Vzala si tedy několik úvěrů u bankovních i nebankovních společností, aby mohla být mladému páru více finančně nápomocná. Během několika let se však jejich vztah rozpadnul, syn se od své přítelkyně odstěhoval a majetkové vyrovnání neřešil. Jeho matce tak zůstaly jen další a další složenky, kterými pečlivě a trpělivě splácela své dluhy, než jí jednoho dne nevyšly finance, nezaplatila domluvené splátky a propadla se hlouběji do dluhové pasti. 

Když měla některé ze svých závazků měsíc po splatnosti, odhodlala se. Domluvila si schůzku se mnou, terénní sociální pracovnicí a doufala, že ji budu umět alespoň trochu pomoci. Během několika konzultací jsme probrali její možnosti na oddlužení.  Paní R. je navzdory svému částečnému invalidnímu důchodu naštěstí zaměstnána v chráněné dílně na smlouvu neurčitou, což šance na zdárné oddlužení zvyšuje. Až na závěrečný karambol poctivě splácela celou dobu všechny své závazky, i když to znamenalo, že jí po zaplacení všech splátek nezbylo k žití ani životní minimum. Když jsme společnými silami dospěli k závěru, že má reálnou šanci na oddlužení, ve kterém může splatit až 90% svých dlužných závazků, byla paní R. ráda a chtěla této možnosti využít. Kompletování návrhu na oddlužení nás stálo spoustu sil, energie a času, ale stálo to za to. Poté, co návrh na oddlužení schválil také soud, zářila paní R. štěstím, avšak zároveň si uvědomovala, že ještě zdaleka není vyhráno. 

Výhodou oddlužení v případě paní R. je, že i když bude dál splácet své závazky, tak jí zároveň na živobytí, byť na hranici životního minima, zbude více finančních prostředků než dříve. Díky oddlužení se jí o něco zvýší životní standard. Paní R. doufá, že si také oddychne od nepříjemných telefonátů s věřiteli a na konci pětiletého období se naděje na lepší zítřky bez dluhů stane realitou. Je přesvědčena o tom, že už si žádnou další půjčku nikdy nevezme.

Řešíte podobný problém? Neváhejte nás kontaktovat.

SLUŽBA TERÉNNÍ PROGRAMY JE FINANCOVÁNA Z INDIVIDUÁLNÍHO  PROJEKTU  KARLOVARSKÉHO KRAJE -  PODPORA SOCIÁLNÍHO ZAČLEŇOVÁNÍ PŘÍSLUŠNÍKŮ SOCIÁLNĚ VYLOUČENÝCH LOKALIT V KARLOVARSKÉM KRAJI. 

 

Autor: Petra Netrhová, terénní sociální pracovnice