Okurková sezóna?

Publikováno: 10. 8. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Okurková sezóna?
© Foto: CC BY 2.0 Julien Haler

Různá povolání a práce se běžně v létě potkávají s menším odbytem či s menším zájmen klientů, okurkovou sezónou. Není to jen český fenomén, angličtina pro to používá výraz, který by šel doslovně přeložit jako „hloupé období“, v němčině bychom zase řekli „letní díra“. Léto přináší i do médií velkou změnu. Objevují se často senzační a bulvární zprávy a úkor těch vážných a seriózních. Všem nám jsou známé termíny jako divadelní nebo parlamentní prázdniny.

Nabízí se tedy aktuální otázka pro mě, jako ředitelku kladenské pobočky organizace Člověk v tísni: „Máme v práci taky okurkovou sezónu?“ Odpověď není jednoznačná, nabízíme mnoho rozdílných služeb a naše práce je proto různá.

Předškolní klubík V Domečku si dopřál zasloužené prázdniny na celý červenec. Dnes je zrovna první den, kdy se děti znovu potkají s paní učitelkou, pro nás, v „novém školním roce“.

Naopak starší děti z Nízkoprahového klubu Křižovatka mají o zábavu postaráno i o prázdninách. V červenci jsme všichni společně vyjeli na tábor a v srpnu je pro ně připraveno několik workshopů a zážitků financovaných Nadačním fondem Albert. Myslím, že si tak mohou užít léto na plno a i se něco zajímavého dovědět a naučit.

Podpora vzdělávání, tedy doučování v rodinách je poslední službou cílenou na děti a mládež, kterou v Kladně nabízíme. Ta si myslím, že nejvíce podléhá výše zmíněné okurkové sezóně. No uznejte sami, kdo by se dobrovolně o prázdninách dvě hodiny týdně učil. To zas přijde až s novým školním rokem. Proto máme čas se na všechno připravit a především sehnat nového pracovníka. Díky získanému projektu z Operačních programů budeme moci od září zaměstnat nového kolegu na celý úvazek. Oproti posledním letům to bude dvakrát tolik podpory pro kladenské děti.

Nedílnou součástí naší práce je i podpora dospělých, rodin i jednotlivců. K tomu jsou naším prostředkem Terénní programy a Sociálně aktivizační služba. Taková práce neutichá v žádném období. Problémy v zaměstnání, problémy s bydlením nebo s dluhy si žádnou dovolenou nevybírají. Naše kolegyně proto mají stále otevřené konzultační hodiny v pondělí i ve středu odpoledne a v terénu je můžete potkat jako obvykle.

Ke vší té potřebné činnosti se nakonec článku přidám i já. Léto ředitelky pobočky není také žádná dovolená. Jsem velmi ráda, že jsem si mohla dovolit vyjet s dětmi na tábor a načerpat tak hodně energie pro dalších mnoho hodin za počítačem. Srpen je pro mě měsícem personální agendy. Díky novým projektům a odchodu na mateřské potřebujeme sehnat do týmu až pět nových kolegů. Velmi se na ně těšíme. Berte proto prosím i tento článek jako nabídku zapojit se do naší práce a podívejte se na web naší organizace na volná místa.

Autor: Karolína Fojtová , ředitelka pobočky, vedoucí služeb

Související články