Orbánova vláda předložila návrh zákona „Stop Soros“, který znemožňuje organizacím pomáhat migrantům

Publikováno: 15. 2. 2018 Doba čtení: 1 minuta
Orbánova vláda předložila návrh zákona „Stop Soros“, který znemožňuje organizacím pomáhat migrantům
© Wikimedia Commons

Maďarská vláda v úterý poslala do parlamentu návrh balíčku zákonů nazvaný Stop Soros, který má výrazně ztížit nebo znemožnit činnost nevládních organizací, které pracují s migranty. Vláda oproti původní verzi ještě přitvrdila: na organizace sponzorované ze zahraničí chce uvalit 25procentní daň a povinnost na svou činnost získat licenci od ministerstva vnitra. Maďarské nevládní organizace kritizují zákony, které vláda odůvodňuje bezpečnostními zájmy země, jako nepřijatelné a sloužící ryze politickým cílům.

Předložený návrh kvalifikuje každou organizaci, která „sponzoruje, organizuje nebo jakkoliv podporuje vstup nebo pobyt občana třetí země“ za účelem mezinárodní ochrany jako „organizaci podporující migraci“. Takto definovaná činnost zahrnuje prakticky jakoukoliv činnost nevládních organizací, které v současnosti pracují s žadateli o mezinárodní ochranu: například právní poradenství, monitorování situace na hranicích a organizování kampaní nebo dobrovolnických aktivit.

Obsahem „Anti-Sorosovského balíčku“ jsou opatření, která zavádějí:

  • Nutnost získání licence od ministerstva vnitra
  • Uvalení speciální daně na příjmy ze zahraničí
  • zákaz vstupu do hraničního pásma nebo dokonce působení na celém teritoriu

Vládní návrhy kritizuje řada nevládních organizací působících v zemi včetně Maďarského helsinského výboru, který se zasazuje o ochranu lidských práv různých skupin včetně žadatelů o azyl: „Jejich cílem je ocejchovat některé organizace občanské společnosti, které se vládě nelíbí, odříznout je od zbytku společnosti a nakonec jim znemožnit činnost.“

  • Překlad navrhovaných zákonů do angličtiny najdete zde (webové stránky Maďarského helsinského výboru)
  • Další informace o předloženém balíčku najdete zde (Agentura Reuters)
Autor: Program Migrace

Související články