Otevřeli jsme v Arménii továrnu na zpracování vlny

Publikováno: 23. 7. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Otevřeli jsme v Arménii továrnu na zpracování vlny
© People in Need

19. července oficiálně zahájila svůj provoz továrna na zpracování vlny v Amasii v chudém arménském regionu Širak. Továrna vznikla za podpory Evropské unie v rámci projektu EU4Shirak: Wool for Jobs.

Piotr Świtalski, velvyslanec a vedoucí delegace Evropské unie v Arménii, Vache Terteryan, první náměstek ministra vnitra pro oblast územní správy a infrastruktury, Tigran Petrosyan, guvernér provincie Širak, Džemma Aruťunjanová, starostka vesnice Amasia a další státní úředníci, zástupci místních organizací a hosté se účastnili oficiálního otevření továrny na zpracování vlny ve vesnici Amasia. 

„Jsme nesmírně rádi, že dnešním otevřením továrny na zpracování vlny v Amasii přispíváme k vytvoření nových pracovních míst, posílení ekonomického postavení žen a k ekonomickému růstu provincie Širak. Spolu s provinciemi Lori a Tavuš je Širak v současnosti jednou ze tří oblastí, ve kterých probíhá spolupráce mezi Arménií a EU. Jsme vděčni našim partnerům Člověku v tísni, obci Amasia, Ženské nadaci pro centrum rozvoje a Obchodní a průmyslové komoře v Širaku, že nám ukázaly komparativní výhody hodnotového řetězce vlny v Amasii. Bylo by skvělé, kdybychom se v Amasii v následujících letech dočkali výroby koberců, pokrývek a rozkvětu textilií," prohlásil velvyslanec EU v Arménii Piotr Świtalski. 

„Jsme nadšeni, že máme příležitost využít potenciál zpracování vlny v Amasii a osmi přilehlých vesnicích a přispět tak k rozvoji hodnotového řetězce vlny. Nově vzniklá volná pracovní místa, zvláště ta, na která mohou nastoupit ženy, jsou nadějí na podporu a záchranu tradičních arménských řemesel a mohou výrazným způsobem zlepšit ekonomickou situaci desítek rodin v Amasi, ”uvedla ve svém projevu Varduhi Dadunts, vedoucí arménské mise Člověka v tísni.

Po oficiálním zahájení provozu továrny následovala krátká prohlídka, při které si mohli hosté prohlédnout různé techniky a vybavení potřebné pro proces zpracování vlny a pohovořit se zaměstnanci továrny.   

Vlna vyráběná v Amasii a sousedních vesnicích je známá tím, že je velice silná a může se objevit až v 16 přírodních barvách. To ji činí ideální pro výrobu koberců, pokrývek, houní a nejrůznějších tkanin. Roční výrobní kapacita továrny je 25 tun vlny.

V rámci projektu EU4Shirak: Wool for Jobs byli na pozice odborníků na zpracování vlny vyškoleni zaměstnanci profesionály a experty z Evropy i Arménie. Noví pracovníci získali dovednosti nezbytné pro práci v nové továrně či obecně v odvětví zpracování vlny. Projekt navíc nabízí možnosti financování 14 místních MSP, které vznikly v rámci nového hodnotového řetězce vlny. Tím se posílí konkurenceschopnost těchto podniků na trhu a podpoří se hospodářský růst oblasti Širak. Celkem bude díky projektu EU4Shirak: Wool for v Širaku vytvořeno 60 trvalých pracovních míst.

Dvouletý projekt EU4Shirak: Wool for Jobs začal v březnu 2018. Spolufinancuje ho Evropská unie a arménská vláda a zrealizovala ho nevládní organizace Člověk v tísni spolu s Ženskou nadací pro centrum rozvoje, obchodní a průmyslovou komorou oblasti Širak a obcí Amasia. 

Kontakt:

Shushanik Nersesyan

Tel։ 091 50 68 84, email: shushanik.nersesyan@peopleinneed.cz 


Autor: Shushanik Nersesyan

Související články