Pan Mukumbuta je průkopník zelené cesty v Zambii

Publikováno: 24. 11. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Pan Mukumbuta je průkopník zelené cesty v Zambii
© Foto: Člověk v tísni

Narůstající klimatická krize ohrožuje zemědělství a potravinovou bezpečnost v Zambii. Naši kolegové usilují o změnu prostřednictvím projektu „Bioplyn jako cesta k větší odolnosti komunit v Západní provincii Zambie“. Společně s Českou rozvojovou agenturou se zaměřujeme na dopady změny klimatu a pomáháme farmářům v Západní provincii.

Podle zprávy UNDP bojuje Zambie s nepříznivými dopady změny klimatu, jako jsou vysoké teploty, změny v obdobích dešťů nebo narůstající případy extrémních přírodních jevů. Zemědělství tvoří v Zambii 18–20 % HDP, živí téměř třetinu pracovní síly a je základem živobytí téměř poloviny populace. Nicméně centrální, jižní a západní provincie ohrožují sucha a nepravidelné srážky už přes dvacet let, což vede k nejistotám v oblasti produkce potravin.

Náš projekt zaměřený na stavbu bioplynáren vznikl jako základ pro podporu odolnosti v Západní provincii, ve které jsou dopady klimatické krize obzvláště velké. Pouze 4,4 % zambijské venkovské populace má přístup k elektřině. Proto místní používají tradiční paliva z biomasy, což vede k úbytku lesů a nárůstu zdravotních rizik, především pro ženy a dívky.

Misheck Mukumbuta z vesnice Mungongo v distriktu Nalolo je jedním z důkazů toho, že má náš projekt sílu měnit věci k lepšímu. Během sedmi měsíců se mu podařilo zařadit používání bioplynu do jeho domácnosti, změnit způsob vaření a udělat z bio hnojiva zdroj příjmu, ze kterého těží také ostatní farmáři.

Pan Mukumbuta dostává z výměšků dobytka organické hnojivo, ze kterého poté získá bioplyn na vaření a světlo. Tím pádem nemusí používat dřevo nebo dřevěné uhlí. Bio hnojivo, které je vedlejším produktem při používání bioplynu, je organické a může obohatit o živiny písčitou půdu v oblasti kolem města Mongu. Pro pana Mukumbuta se stalo hodnotnou komoditou. Vysouší je, prodává dalším farmářům a získává tím příjem navíc.

Člověk v tísni a Milan Kalcu z Velvyslanectví České republiky v Zambii pana Mukumbutu nedávno navštívili. Poukázal na environmentální výhody bioplynu a apeloval na ostatní farmáře, aby tuto metodu začali také využívat.

„Od té doby, co jsem začal používat bioplyn, jsem nemusel pokácet jediný strom nebo použít dřevěné uhlí, abychom si mohl uvařit. Člověk v tísni má dveře vždy otevřené. Každý je může navštívit a dozvědět se o této metodě něco víc,“ říká pan Mukumbuta a připomíná pozitivní environmentální dopad bioplynu.

Zambie čelí různým výzvám spojeným se změnou klimatu. Komunitní inciativy zaměřené na budování odolnosti, ochrany přírodních zdrojů a podporování udržitelného živobytí jsou teď proto velmi důležité. Příběh pana Mukumbuta je symbolem nadějné budoucnosti Západní provincie a přizpůsobení se problémům, které s sebou změna klimatu přináší. 

Autor: Grace Sikanda Namakau

Související články