Pan Stibor po letech nečinnosti vzkazuje: Stačí najít odvahu

Publikováno: 19. 5. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Pan Stibor po letech nečinnosti vzkazuje: Stačí najít odvahu
© Pixabay

„Kolega mi doporučil dluhovou poradnu Člověka v tísni – sám s nimi řeší, jak najít cestu z dluhové pasti. Nakonec jsem sebral odvahu a požádal o pomoc. Zavolal jsem na Helplinku Člověka v tísni." O prvním kroku z dluhové pasti nám vyprávěl pan Stibor.

Pouhá myšlenka na to, že se mi někde hromadí dluhy, narůstají o úroky, smluvní pokuty a následně o náklady exekuce, mi zvedá tep a rosí se mi čelo. V noci špatně spím kvůli obavám, že mě doma překvapí vykonavatel od exekutora a zabaví naše osobní věci. Žijeme s partnerkou a malou dcerkou v nájemním bytě. Vybavení je skromné, i tak je představa, že nám vše berou, hrozivá. Tyto dlouhodobé strachy se snažím potlačovat a zahánět. Mám problémy sehnat stabilní a dobře placené zaměstnání. Člověk s několika exekucemi asi nebudí příliš důvěry a také přináší možné komplikace pro účetní oddělení. Často se potýkám s pocity marnosti, studu a palčivou nechutí začít cokoliv řešit – a jak také, když z mého platu a rodičovského příspěvku sotva finančně vystačíme.

Průšvihy se nevypařily

Úvěrové smlouvy, které jsem kdysi z mladické nerozvážnosti uzavřel, dávno nevlastním. Odnesl je čas s mým poměrně častým stěhováním. Poštu si nepřebírám. Netuším, jak mohou být dluhy vysoké. Matně si vzpomínám na to, že mě několikrát přistihl revizor, když jsem jezdil městskou dopravou bez lístku. Danou pokutu jsem tehdy vzápětí s lehkostí vhodil do koše. Po škole jsem se lehkovážně nechal zaměstnat na dohodu. Jak asi vypadají mé dlouho neplacené dluhy za zdravotní a sociální? I když se snažím předstírat, že se mé závazky a průšvihy mou nečinností vypařily do nějakého jiného iracionálního světa, děsí mě, že se někde vskrytu stále evidují, narůstají a bobtnají do neúnosné výše.

Kolega mi doporučil dluhovou poradnu Člověka v tísni – sám s nimi řeší, jak najít cestu z dluhové pasti. Nakonec jsem sebral odvahu a požádal o pomoc. Zavolal jsem na Helplinku Člověka v tísni. Své závazky jsem začal řešit s dluhovou poradkyní, která působí v místě mého současného bydliště. Překvapilo mě, že to nebylo zas tak těžké, ba naopak, velmi se mi ulevilo. Dluhová poradkyně mi pomohla dohledat všechny dokumenty a informace. Zjistili jsme, že můj největší dluh pochází z úvěrové smlouvy, kterou jsem před lety uzavřel s nebankovní společností. Musím se přiznat, že jsem tehdy smlouvě nevěnoval nejmenší pozornost – vždyť to všechno vypadalo tak jednoduše. Záhy jsme se dostal do prodlení se splátkami a dluh začal narůstat geometrickou řadou, až jsem to se splácením vzdal. Jelikož u tohoto dluhu rozhodoval rozhodce, pokusíme se exekuci zastavit. Zvažuji také vstup do insolvence. Nyní mám naději, že pokud se mi to vše podaří dotáhnou do konce, za několik let budu moci zase v klidu spát.

Autor: dluhová pracovnice, Klára Gasserová

Související články