Pátý den po zemětřesení: rozdáváme teplé jídlo, oblečení, přikrývky i hotovost

Publikováno: 10. 2. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Delivery of ready-to-eat meals and wool clothes in Hayr Jamous village, Salqin sub district, rural Idleb on 10th February 2023, following the earthquake.
© People in Need

V severozápadní Sýrii rozdáváme obětem pondělního zemětřesení teplé jídlo, chleba, oblečení a hygienické potřeby, místním samosprávám jsme darovali 50 tisíc litrů nafty. V Turecku ve spolupráci s místní administrativou a neziskovými organizacemi distribuujeme přikrývky, oblečení a finančně podporujeme místní partnery. Na účtu SOS zemětřesení Sýrie a Turecko se k dnešnímu dni sešlo už více než 53 milionů korun. Na místě máme přes 500 zaměstnanců, kteří dlouhé roky pomáhají nejzranitelnějším skupinám v rámci ozbrojeného konfliktu. Nyní začali okamžitě pracovat na zmírnění následků zemětřesení.

Ani pátý den po ničivém zemětřesení, které zasáhlo více než 13 milionů lidí a zanechalo za sebou více než 20 tisíc mrtvých, neustává snaha organizace Člověk v tísni pomoci lidem v Sýrii a Turecku. V mrazech spí stále mnoho lidí v autech, na ulicích nebo v provizorních přístřešcích.

Přispějte do sbírky SOS zemětřesení Sýrie a Turecko:

Bezprostředně po katastrofě jsme darovali 50 tisíc litrů nafty místním samosprávám v severozápadní Sýrii. Palivo bylo důležité na provoz těžkých strojů, které pomáhaly s odklízením velkých kusů trosek, pod kterými byli zavalení lidé. Prvních 72 hodin bylo klíčových pro záchranu lidí v troskách.

Zároveň pokračuje naše snaha o pomoc těm, kteří kvůli zemětřesení přišli o střechu nad hlavou. “Náš tým rozdal 300 sad zimního oblečení pro děti i dospělé ve dvou provizorních přijímacích střediscích v syrských městech Dana a Atareb. Od zítřka tam také zahajujeme distribuci hotovosti pro zhruba 1200 domácností. Každá rodina obdrží 150 dolarů na nákup základních potravin a hygienických potřeb. Pro nejvíce postižené jsme zajistili 1500 balíčků sušeného jídla včetně potravinových doplňku pro kojence v hodnotě 600 tisíc korun. V jídelnách ve městech Jendires a Azaz zahajujeme distribuci teplé stravy. Plánujeme zde rozdat až 800 porcí denně,” říká Wail Khazal, vedoucí mise Člověka v tísni pro oblast severozápadní Sýrie.

Do nově vzniklých táborů pro lidi, kteří ztratili domov, jsme nakoupili generátory za 3,3 milionu korun. Do dvou jídelen jsme dodali potraviny v hodnotě 180 tisíc korun a začali distribuovat dvě jídla denně pro zhruba 800 domácností. 200 rodinám, které přišli o domov kvůli zemětřesení jsme dodali zásoby chleba. Nakoupili jsme 1200 balíčků základní pomoci, které obsahují plachty, deky a základní vybavení domácnosti. Naše týmy je budou rozdávat od zítřka.

Dále pokračujeme v dodávkách jídla pro 20 tisíc rodin v severní Sýrii, které byly nuceny opustit svůj domov v důsledku 12 let trvající války. Za 1 000 Kč pořídíme jídlo pro rodinu na měsíc. Rodinám poskytujeme také kamínka a příspěvek na topivo, opravujeme stany, dodáváme plachty, hřebíky a lana. Obnovujeme existující vodovody a kanalizaci a podporujeme provizorní stanové školy pro děti.

V příštích dnech chceme rozšířit svou pomoc

Náš tým v Turecku rozdával v zasažených oblastech společně s našimi partnery přikrývky nejvíce ohroženým lidem. Dále jsme darovali 900 tisíc korun tureckému Červenému půlměsíci na přímou podporu těm, kteří v důsledku zemětřesení přišli o svůj domov.

V nadcházejících dnech plánuje Člověk v tísni rozšířit svoji pomoc. V prvních dnech významně navýšíme rozsah pomoci v rámci programu Cash for work - tisícům lidí, kteří v první linii pomáhají odklízet trosky, budeme vyplácet peníze za jejich práci. V Sýrii chceme poskytnout finanční pomoc na nákup základních potravin a zazimování minimálně 30 tisíc rodinám. Plánujeme poskytovat finanční podporu na opravu zničených domů. Budeme obnovovat školy, které v Sýrii podporujeme dlouhodobě. Náš agrární tým bude i nadále podporovat místní zemědělce, aby mohli i přes katastrofu, která zemi zastihla, znovu zasít.

V Turecku ve spolupráci s našimi partnery a místní samosprávou plánujeme v nejbližších dnech rozšířit naši podporu nejvíce zasaženým lidem a komunitám. Naše týmy budu ve větším rozsahu rozdávat potravinové poukázky, hygienické balíčky a další základní potřeby. Připravujeme zásilku plachet, stanů a dalšího chybějícího vybavení.

Kontakty:


Autor: Člověk v tísni

Související články