Pitná voda je základem života i v Ukrajině

Publikováno: 27. 6. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Pitná voda je základem života i v Ukrajině
© Foto: Člověk v tísni

Čistá pitná voda je životně důležitá. Válka vedená Ruskem zničila vodovodní sítě a výrazně zhoršila přístup k tomuto životně důležitému zdroji. V Ukrajině realizujeme rozsáhlý projekt, který si klade za cíl obnovit přístup k vodě lidem nejvíce zasaženým válečným konfliktem. Navštivte s námi vesnici Polyhon v Mykolajivské oblasti, kde jsme nainstalovali vodní filtr, který zajišťuje vodu místním obyvatelům.

Lidé z celé obce míří do centra s prázdnými kanystry. Někteří si dokonce berou kárku, aby zvládli vodu donést do svých domovů. Otevření nádrže je pro obyvatele Polyhonu skutečně významnou událostí. V obci je sice fungující vodovod, ale voda, která jím protéká, není vhodná k pití.

„Provedli jsme rozbor této vody. Nejsou v ní žádné bakterie ani viry, ale je znečištěna vápnem. V sedlině se pak tvoří velké množství vodního kamene,“ říká Alla Holiková, vedoucí rady obce.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

„Jakmile převaříte vodu z kohoutku, na dně konvice je velká vrstva vodního kamene. Jinou vodu jsme ale neměli, tak nám nic jiného nezbývalo,“ vysvětluje obyvatelka Nadija Kuzněcovová.

Po vstupu Ruské armády do Mykolajiv v roce 2022 se Polyhon ocitl pod palbou. Ulice byly ostřelovány těžkým dělostřelectvem, které ničilo domy. Poškozeny byly také dvě vodárenské věže. Později byla však vesnice osvobozena a fronta vytlačena na východ. Nyní zde žije asi 3 000 lidí, včetně mnoha vnitřně vysídlených osob. Problémy s vodou byly i dříve, ale kvůli válce se vše zhoršilo, říká starostka vesnice Iryna Naumovych. S finanční podporou USAID jsme ve vesnici instalovali čerpadlo. A nyní mohou obyvatelé získávat čistou vodu zdarma.

„Děkujeme, že jste se rozhodli pomoct právě nám a nainstalovali jste systém na čištění vody. Předtím tu pitná voda nebyla,“ říká Iryna Naumovych.

Systém je plně automatický. Pro načepování kanystru stačí pouze zmačknout tlačítko. Čerpadlo je umístěno v centru vesnice, takže je dostupné všem obyvatelům. Naši specialisté kvalitu vody neustále monitorují.

„Nainstalovali jsme velmi kvalitní systém. Voda prochází všemi stupni čištění. K lidem se tak dostane úplně nezávadná čistá voda. Vodu lze nepřetržitě odebírat. Když není k dispozici elektřina, je možné využít generátory," říká Volodymyr Kovyrshyn, inženýr Člověka v tísni.

Mariia si také přišla k pumpě pro vodu. Voda je zdarma, což pomáhá obyvatelům snížit výdaje, které narostly kvůli válce.

„Kupovala jsem na pití balenou vodu, protože po vodě, která teče z kohoutku, mám žluté nádobí. Je děsivé ji pít,“ říká Mariia Fisiienko, která bydlí v Polyhonu.

Léto v Polyhonu je náročné. Všechny vodárenské věže byly poškozeny ostřelováním a jen jednu se podařilo nahradit novou. Proto není dostatek ani nekvalitní vody. Ta teče vždy jen několik minut a poté musí spotřebitelé hodinu čekat. I na řešení tohoto problému pracujeme.

„Nyní zvažujeme technické možnosti, jak věž opravit. Chceme zajistit dodávky vody v plném rozsahu,“ říká Serhii Saienko, ředitel programů Člověka v tísni v Ukrajině.

V okrese Ševčenkovska jsme obnovili vodní zdroje i ve vesnici Zelenyj Haj. V rámci projektu DOVIRA, která je podporována americkým lidem prostřednictvím US AIDpomůžeme 35 vesnicím na východě Ukrajiny. 

„Člověk v tísni věnuje velkou pozornost obcím, které byly závislé na vodě z přehrady Nová Kachovka. Půjde o obnovu zničených vodovodů a obnovu filtračních systémů. Projekt zahrnuje nejen zajištění dostatečného množství vody, ale také zajištění její vysoké kvality,“ zmiňuje Serhii Saienko.

Abychom zajistili jednotnou pomoc, koordinujeme své aktivity s dalšími organizacemi působícími v oblasti WASH a s místními úřady. Obnovení dodávek vody nelze provést ze dne na den a vyžaduje čas a úsilí. Jsme inspirováni úsměvy na tvářích lidí, kterým jsme pomohli.


Autor: Člověk v tísni

Související články