Plavba ke dvěma přístavům aneb jak se dostat z pasti předlužení

Publikováno: 21. 7. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Plavba ke dvěma přístavům aneb jak se dostat z pasti předlužení
© wikimedia.org

Naše bílinské pracoviště funguje pomyslně jako veliké přístaviště s několika kotvišti. Pod vlajkou dluhového poradenství jsme v měsíci květnu měli kotviště dvě. Jeden můj a ten druhý kolegy. Tehdy připlula do kotviště mého spolupracovníka loď pana Václava. Šlo o postaršího pána, který dříve pracoval jako vězeňský dozorce.

Zajímavý člověk. Stejně jako většina lidí co k nám připlují, se i on ztratil na cestě, která vede domů a ocitl se v pasti předlužení. Hledal světlo naděje, protože na jeho cestě postupně přestalo svítit. Kolega se jeho situaci začal aktivně věnovat. Nejprve, dle naší metodiky, s ním prošel jeho dokumenty a otevřel s ním prvotní zakázku mapování dluhů, aby i pan Václav věděl, kde všude dluží a také kolik. Postupně museli projít celou řadou jednotlivých zastávek. Nejprve bylo třeba zařídit výpis z centrální evidence exekucí na Poště ČR. Po něm zase lustraci všech dluhů na místně příslušném Okresním soudě. Tam bylo potřeba s klientem zajet a nahlédnout do několika soudních spisů.

Po zmapování dluhů bylo zcela jasné, že se pan Václav nachází v úpadku a bez pomoci státu se z této situace svými vlastními silami nevyprostí. 

Když byla tato první část mapování dluhů hotova a pan Václav věděl počet svých závazků a jejich současnou výši, tak spolupráce pokročila k přípravě návrhu na povolení oddlužení. Po zmapování dluhů bylo zcela jasné, že se pan Václav nachází v úpadku a bez pomoci státu se z této situace svými vlastními silami nevyprostí. Začali tedy společně shromažďovat všechny ostatní dokumenty, které je nutné připojit jako přílohy k insolvenčnímu návrhu. V této fázi se stala neočekáváná věc. Můj kolega se dozvěděl, že mu byl jinou cestou přidělen přístav jiného druhu a to konkrétně v přístavišti Brno. Začal se tedy připravovat na cestu a pan Václav byl přesunut do mého kotviště. A tak jsem převzal celou dokumentaci a bylo nutné ji s klientem znovu projít. Pár věci jsme upravili a sepsali samotný Insolvenční návrh, který byl podán ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem.

Pan Václav byl nesmírně vděčný za pomoc, protože podáním Insolvenčního návrhu znovu začalo svítat světlo naděje v jeho životě. Bude to chtít, abychom spolu prošli ještě další kus cesty. A tak nás oba čeká ještě společná plavba na pomyslných dluhových vlnách. Ale oba věříme, že se pan Václav nakonec domů dostane. 


Autor: Petr Mati, Insolvenční poradce

Související články