Po propuštění Savčenkové následovaly tvrdé rozsudky pro další dva Ukrajince

Publikováno: 26. 5. 2016 Doba čtení: 1 minuta
Po propuštění Savčenkové následovaly tvrdé rozsudky pro další dva Ukrajince
© Anton Naumlyuk

Pouhý den po propuštění ukrajinské letkyně Nadi Savčenkové vynesl ruský soud v čečenském Grozném další dva rozsudky nad občany Ukrajiny protiprávně zadržovanými na území Ruské federace. Dvaapadesátiletý Mykola Karpjuk má ve vězení strávit dvacet dva a půl roku, dvaačtyřicetiletému historikovi Stanislavu Klychovi soud vyměřil dvacet let.

„Případy těchto dvou ukrajinských občanů patří k těm nejabsurdnějším. Oba byli odsouzeni na základě obvinění, že se v devadesátých letech účastnili první čečenské války na straně povstalců a aktivně zabíjeli ruské vojáky,“ říká vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni Ivana Skálová. Přestože advokáti odsouzených doložili, že jak Mykola Karpjuk, tak Stanislav Klych v dané době prokazatelně pobývali na zcela jiných místech, soud jejich důkazy neuznal.

Soudní řízení v Grozném probíhalo za zavřenými dveřmi a účast svědků obhajoby byla výrazně omezena a často znemožněna. „Mykola Karpjuk a Stanislav Klych jsou nadále drženi v nelidských podmínkách, což se výrazně projevuje na jejich fyzickém i psychickém stavu. Výše trestu je šokující a nepřijatelná,“ dodává Skálová.

I po propuštění Nadi Savčenkové zůstává v ruských vězeních jednatřicet Ukrajinců, kteří byli v Rusku a na Krymu ve vykonstruovaných a protiprávních procesech odsouzeni nebo na rozsudek v politicky motivovaných kauzách teprve čekají. Jejich případy mapuje mezinárodní kampaň LetMyPeopleGo zasazující se o propuštění ukrajinských politických vězňů v Rusku. Člověk v tísni, který se do kampaně také zapojil, v minulosti finančně podpořil kromě jiného studenta ze Lvova Jurije Jacenka, který ruské vězení opustil po dvanácti měsících loni v květnu.

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

 

 

 

 

 

Autor: Východoevropský program ČvT

Související články