Po zničení přehrady Nová Kachovka jsme dodali na Ukrajinu 433 000 litrů pitné vody, čerpadla a cisterny

Publikováno: 4. 7. 2023 Doba čtení: 2 minuty
 Po zničení přehrady Nová Kachovka jsme dodali na Ukrajinu 433 000 litrů pitné vody, čerpadla a cisterny
© Foto: Alyona Budagovska

Ruská agrese na Ukrajině nadále devastuje zemi i její obyvatele, způsobila obrovské ztráty na životech a z mnoha lidí se stali vnitřní uprchlíci. Válka za sebou zanechává zkázu a pustoší vše okolo. Nedávné zničení přehrady ještě vice prohloubilo utrpení lidí žíjích v oblastech, které byly protržením přehrady postiženy. Tato tragédie lidi ovlivňuje po psychické, ekonomické a sociální stránce. Několik vesnic zaplavila velká voda, která semlela domy, poškodila infrastrukturu a zatopila zemědělskou půdu, ze které mělo mnoho lidí živobytí. Statisíce lidí také nemá přístup k nezávadné pitné vodě.

Marhanec, město na jihu Ukrajiny, je neustále ostřelováno ruskou armádou, která okupuje protější břeh řeky Dněpr.
Z 30-35 000 mistních obyvatel, v Marhanci žije 12 500 seniorů. Poté, co Rusko zničilo přehradu Nová Kachovka, se obyvatelé Marhance potýkají s nedostatkem pitné vody.

„7. června ve 12:30 nám byla zcela odstavena dodávka vody, kvůli kritickému poklesu hladiny přehrady. Město teď nemá žádné centrální zásobování vodou,“ vysvětluje Valentyn Odanov, ředitel společnosti Marhanets Water Utility Company, a dodává, že společnost okamžitě zřídila 28 míst, kde vodu distribuují.


„Vodu opravdu potřebujeme, protože mám dvě děti. Potřebujeme prát, vařit a mýt se. Pro všechny je to velmi náročné," říká Viktorie, sociální pracovnice v Marhanci.

První dny po zničení přehrady jsme do Marhance dodali 14 400 litrů pitné vody a 5 cisteren na vodu, které poberou až 25 000 litrů vody a snažili jsme se tak urychleně zmírnit vodní krizi. „Lidé nám pomáhají, já si dělám zásoby a šetřím s ní. Zatím je všechno v pořádku, vodu máme a neumíráme,“ říká Kateryna Plachotniková, obyvatelka Marhance.

Pomoc při evaukaci

Společně s místními partnery se snažíme pomáhat lidem, kterých se válka dotýká, protržení přehrady jejich situaci ještě zhoršuje. „Od zničení přehrady Nová Kachovka jsme potřebným poskytli 433 835 litrů pitné vody. Kromě toho jsme rozdali 15 cisteren na vodu o objemu 5 000 litrů, čerpadla a přípravky na čištění vody. V následujících měsících plánujeme v závislosti na potřebách na místě a našich možnostech zahájit výstavbu studní a opravu vodovodních řadů v postižené oblasti," říká Jana Bok Toužimská, zástupkyně regionálního ředitele pro Východní partnerství a Balkán.

Voda je dodávána v šestilitrových lahvích nebo cisternami. Pro obnovení přístupu k vodě plánujeme nákup 200 čerpadel. Tato čerpadla budou dodána Chersonské a Dněpropetrovské oblasti. Naše pomoc by nebyla možná bez podpory Evropské Unie. 


Autor: ČVT

Související články