Podcast Mimo zorné pole: „Mysleli jsme, že tyhle palmy přežijí vše." Přizpůsobit zemědělství klimatické změně je výzva

Publikováno: 10. 1. 2024 Doba čtení: 1 minuta
Podcast Mimo zorné pole: „Mysleli jsme, že tyhle palmy přežijí vše.
© Foto: Člověk v tísni

Následky změn klimatu už teď mají velmi silný dopad na pěstování plodin. Síla sucha, záplav, extrémní zimy nebo hurikánů nemá slitování a ničí i to, o čem si roky zemědělci mysleli, že přežije každé počasí. Jak se africké země adaptují na čím dál méně obyvatelnou planetu? Jak vypadá zákulisí nejvýznamnější klimatické konference? A můžeme Zemi vůbec ještě zachránit? Na to se ptala naše moderátorka Kristina Nováková Magdaleny Davis, vedoucí našich českých klimatických programů, a Jana Svitálka, našeho experta na tropické zemědělství.

Náraz reality na klimatické konferenci

Každoroční klimatické konference COP se koncem minulého roku zúčastnila i vedoucí našich českých klimatických programů Magdalena Davis. Jeden na takové konferenci přiblížila v článku Jeden den na COP28. Evropa jako celek je podle ní vnímaná jako velký lídr v komunikaci o změně klimatu, v rámci jednotlivých zemí už jsou ale patrné veliké rozdíly.

Řešení známe, ale aplikace je stále těžší

Jan Svitálek je náš expert na tropické zemědělství. Hlavně v Africe pomáhá tamním farmářům přizpůsobit se na dopady změny klimatu a zaměřit se nejen na udržitelnost, ale také odolnost. 

Přestože technická řešení takových problémů známe už dlouho, je podle něj čím dál větší výzvou aplikovat tyto postupy v nových situacích, a vypořádávat se tak se stále se zhoršujícím stavem planety.

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články