Podcast Mimo zorné pole: Přijímačky z umělé inteligence? Školy se musí začít přizpůsobovat době včas

Publikováno: 16. 4. 2025 Doba čtení: 2 minuty

Kyberšikana, digitální wellbeing nebo role umělé inteligence v médiích. To jsou témata pro Týdny mediálního vzdělávání, akci pro studenty a učitele, kteří se chtějí více dozvědět o světě médií a o nástrahách sociálních sítí.

Do podcastu přijala pozvání Tereza Anna Štegmanová, vedoucí týmu mediálního vzdělávání Jednoho světa na školách, a moderátor Michael Rozsypal.

šablona 16:9 - 2
© Foto: Aneta Štokrová, Kristina Nováková

Učit se správně číst

Školit učitele k mediální výchově je s rozvojem umělé inteligence a čím dál většímu šíření dezinformací stále náročnější. 

Týdny mediálního vzdělávání se proto zaměřují na učitele i studenty, kteří mají zájem se o nejen tradičních médiích více dozvědět a rozpoznávat falešné zprávy od skutečných. 

„Obecně se snažíme studenty vést k tomu, aby byli schopni informace roztřídit na pravdivé a nepravdivé. Aby také nebyli spokojeni pouze s výkřikem nebo neúplnou informací,“ říká Tereza. 

Žáci se podle ní poměrně dobře orientují ve světě influencerů a dokáží tak například dobře odhalit skrytou reklamu. Menší povědomí mají ale o tradičních médiích a o roli novinářů.

Propojení dvou světů

Moderátor Michael Rozsypal bude už tradičně moderovat studentské debaty, a dovolí tak žákům nahlédnout pod pokličku novinářské práce.

„Je pro mě obohacující se vydat i mimo Prahu a bavit se s mladými lidmi a zjišťovat, že mladá generace není úplně ztracená, jak se říká, ale právě naopak,“ vysvětluje Michael. „Pokud jim my můžeme předat něco z novinářského světa a popsat, jak tu práci děláme, je to pro mě velmi cenné. I my se dozvíme spoustu zajímavých věcí, třeba jaké zdroje studentky a studenti sledují a co čtou.“ 

Každá debata je zaměřena na jiný směr novinařiny, a žáci tak budou moci poznat jak investigativní žurnalistiku, tak třeba práci válečného zpravodaje.

Kde náš podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články