O domově a migraci, principech konzumní společnosti i rozmanitosti světa. Podívejte se na webináře ke knize Největší přání

Publikováno: 25. 6. 2020 Doba čtení: 4 minuty
O domově a migraci, principech konzumní společnosti i rozmanitosti světa. Podívejte se na webináře ke knize Největší přání
© Foto: varianty

Během koronavirové krize jsme pro vás připravili sérii webinářů ke knize Největší přání, která prostřednictvím putování plyšového koníka z Asie do Evropy seznamuje děti s otázkami současnosti, jako je jinakost, výroba hraček, námořní doprava, konzum, migrace či přátelství. K tématům byly vytvořeny lekce pro výuku na 1. st. základní školy, které lze využít v různých předmětech a zároveň pomáhají dětem rozvíjet čtenářskou a kritickou gramotnost. Jak s lekcemi pracovat ukazuje v jednotlivých webinářích lektorka Petra Skalická a její hosté. 

První dva webináře s knihou Největší přání, která získala cenu za inovace ve vzdělávání EDUína 2019, se věnovaly metodě řízeného čtení, kdy děti během čtení hledají odpovědi na podnětné otázky nebo plní drobné úkoly. Mají tak příležitost vyjadřovat své názory, zkušenosti, rozvíjet představivost a kritické myšlení.

Webináře jsou určené učitelům i rodičům dětí 1. stupně ZŠ.

Lekce zaměřená na řízené čtení celé knížky je rozdělená na 2 části:

Záznam webináře Řízené čtení I.:

Záznam webináře Řízené čtení II.:

V pořadí třetím webinářem s knihou Největší přání byl webinář ROZMANITOST SVĚTA

Webinář se zaměřuje na první kapitolu příběhu nazvanou Jeden jako druhý, díky které mohou děti s hlavním hrdinou příběhu – modrým plyšovým koníkem - odhalovat, co znamená být stejný, jiný nebo jedinečný. Zamýšlejí se nad tím, co ony samy mají s druhými společného, v čem se odlišují a jaké pocity mohou mít v různých situacích.

Hosty webináře byly Žofka a Bětka a Jana Blažková, ředitelka ZŠ Lobodice.

Výroba hraček

V následujícím webináři vás knížka Největší přání zavede k tématu výroby hraček. Ukážeme si, jak lze dětem přiblížit pásovou výrobu hraček a společně s nimi se zamýšlet nad podmínkami, za jakých hračky v továrnách vznikají. Lekce dává také prostor k diskuzi, co mohou dělat spotřebitelé pro podporu lidských práv a péči o životní prostředí.

Hosty webináře byli Nora a Jakub a Jana Blažková, ředitelka ZŠ Lobotice.

Jak cestuje zboží oceánem?

S knížkou Největší přání si tentokrát přiblížíme svět námořní dopravy. Webinář je ochutnávkou čtyř lekcí, prostřednictvím nichž se děti od svých vlastních cestovatelských zážitků dostávají až k námořním lodím fascinujících rozměrů, které brázdí oceánské vody. Zjišťují, jaké zboží a odkud je dováženo do České republiky, zvažují výhody a nevýhody námořní dopravy a přemýšlejí nad alternativami při pořizování zboží.

S hračkami o světě konzumu

Petra Skalická vás společně se svými hosty Bětkou a Žofkou a pedagožkou Lenkou Kociánovou ze základní školy Bořkov provede další lekcí ke knize Největší přání. Ta se tentokrát zaměří na to, co to znamená konzumní společnost. Ukážeme si, jak je možné vést děti k přemýšlení nad tím, co jsou důvody jejich touhy něco vlastnit a učit je odolávat konzumním tlakům.

Prostřednictvím lekce „Víc hraček než dětí“ se děti pokusí pojmenovat důvody, proč po něčem touží a identifikují různé aspekty konzumu, jako je nabídka, reklama nebo uspokojení touhy. Pojmenování různých typů motivací, které se skrývají za touhou něco vlastnit, je prvním krokem k pochopení, jak konzumní společnost funguje.

O domově a migraci

Příběh Největší přání nás tentokrát přivede k tématům spojeným s migrací. Děti budou moci přemýšlet nad tím, co pro koho znamená domov, co může lidi vést k opuštění svého domova a co u toho mohou prožívat. Lekce pomáhá dětem získat základní porozumění migraci a jejím souvislostem.

Hostem webináře byla Vesna Evans, kolegyně z Člověka v tísni, která má sama zkušenost s migrací, když jako dítě se svoji rodinou opustila domov kvůli válce.

Oslavy a svátky

S modrým plyšovým koníkem, hrdinou knížky Největší přání, se tentokrát dostaneme k tématu oslav a dárků. Narozeninové a jiné oslavy dnešních dětí se v lecčems mohou lišit od oslav jejich rodičů a prarodičů. Lekce vybízí děti k porovnávání oslav napříč generacemi a k zamýšlení se nad tím, co považují za „skutečný dárek“. Na základě příběhu mohou děti přicházet s nápady, jakými dárky lze udělat radost druhým a jakými dárky se dá také přispět něčemu dobrému.  

O přátelství

Poslední z cyklu webinářů ke knize Největší přání, která sleduje putování modrého koníka z daleké Asie až do Evropy, se věnuje tématu přátelství. Podívejte se společně s lektorkou Petrou Skalickou a jejími hosty, jak to s koníkem dopadlo a proč je přátelství jednou z nejdůležitějších věcí na světě.


Kniha Největší přání vznikla ze spolupráce vzdělávacího programu Varianty, spisovatelky Ester Staré a ilustrátorky Daniely Olejníkové. Kniha a metodika Největší přání získala první místo v ceně odborné poroty v ceně za inovace ve vzdělávání EDUína 2019. Odborná porota ve svém zdůvodnění uvedla, že cenu udělila především: „Za to, jak autoři pomáhají malým dětem porozumět velkým problémům a velkým učitelům porozumět světu malých dětí.“

O knize Největší přání s Veronikou Endrštovou: 


KNIHU NEJVĚTŠÍ PŘÁNÍ SI VE FORMÁTU PDF MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.
METODIKU PRO PRÁCI S TŘÍDNÍM KOLEKTIVEM ZDE.

Autor: Varianty

Související články