Podmíněné propuštění

Publikováno: 24. 4. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Podmíněné propuštění
© Foto: www.pixabay.com

Kontakt na pana Svitáka mi předal kolega z jiné neziskové organizace. Hned jsem se s ním spojil a navštívil ho. Na schůzce mi ukázal dopis, který obdržel od Okresního soudu z Děčína. Měl se mu přeměnit podmíněný trest z důvodu neplacení výživného na nezletilého syna. Ihned jsme na dopis reagovali, popsali aktuální situaci pana Svitáka a doložili důkazy o placení výživného (byť ne v plné výši), tak jak bylo stanoveno rozsudkem.

Počátkem července přišlo panu Svitákovi Usnesení ze soudu, že mu trest byl přeměněn. Proti tomuto Usnesení jsme chtěli podat stížnost, ale po konzultaci s naším právním oddělením jsme došli k závěru, že ji nemáme pořádně na čem postavit, panu Svitákovi by vznikly pouze další pohledávky za soudní poplatky. A tak se začal připravovat na nástup do VTOS.

Nástup měl stanovený na srpen do Vazební věznice v Litoměřicích. Domluvili jsme se, že požádáme ihned o přemístění do Věznice ve Všehrdech, aby mohl být nadále v blízkosti svého bydliště a tím pádem udržovat pravidelný kontakt, jak se mnou, tak se svými blízkými. Této žádosti bylo vyhověno.

Byl jsem v pravidelném osobním kontaktu i s jeho družkou. Ta mi sdělila, že panu Svitákovi hrozí další trestní stíhání za neplacení alimentů (za jiné období, než za které je ve VTOS), ale byla připravena dlužnou částku za toto období sama zaplatit. Domluvili jsme se, že jakmile dlužnou částku výživného zaplatí, udělá kopii složenky a tu zašleme vyšetřovatelce, která má tento případ na starosti. Splacením dlužné částky v plné výši by se mělo toto vyšetřování zastavit.

Pan Sviták měl původně v plánu žádat o podmíněné propuštění po uplynutí 1/3 trestu, ale nakonec si tuto variantu rozmyslel. Dostával jsem průběžné informace o tom, že začal pracovat, že se mu pravidelně strhává výživné a dluh na výživném, že je v pravidelném osobním kontaktu s družkou i svou matkou, a že by chtěl zkusit žádat o podmíněné propuštění po uplynutí poloviny trestu. Předběžně jsme se domluvili, že k žádosti připojíme potvrzení o zajištěném bydlení, vyjádření družky k žádosti o podmíněné propuštění, příslib o zaměstnání, důkaz o zaplacení dlužného výživného a další důležité informace, které by mohly rozhodnutí soudu ovlivnit. S panem Svitákem jsem se osobně setkal ve věznici dva týdny podáním žádosti, slíbil jsem mu, že se pokusím být přítomen jednání, kde se bude rozhodovat o podmíněné propuštění. Pan Sviták podal žádost na konci ledna 2019 a čekal na termín soudu. Jednání soudu mělo proběhnout ve věznici Všehrdy a mělo být veřejné.

Ačkoliv jsem na jednání soudu s jeho příbuznými jel, nemohl jsem nakonec být jednání přítomen z důvodu malé kapacity. Nicméně soudní jednání pro pana Svitáka dopadlo dobře a byl podmíněně propuštěn, s tím že mu byl nařízen dohled PMS ČR.

Autor: Martin Slavík, pracovnik resocializačního programu

Související články