"Kéž by byli všichni Ukrajinci přijati stejně, jako my." – Podpora moldavských rodin hostících Ukrajince

Publikováno: 14. 9. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Cash _Assistance_Programme
© Karolína Šugarová

Když Rusko napadlo Ukrajinu, mnoho Moldavanů otevřelo své domy ukrajinským uprchlíkům a poskytlo jim bezpečné místo, kde mohli zůstat se svými rodinami a zpracovat prožité události. Jednou z hostitelských rodin ubytovávající Ukrajince byli i manželé Sergej a Galina, kteří nabídli domov Eugeniji a její dceři z Oděsy.

Eugenijina rodina žila v Oděse – ona pracovala v sushi restauraci a její dcera chodila na základní školu ve městě. Když 24. února začala invaze, byli nuceni opustit svůj domov a ukrýt se v domě Eugenijiných rodičů na předměstí. Věřili, že situace se může každým dnem změnit a vše bude zase jako dřív. Po několika měsících však situace zůstávala nestabilní a Eugenija se rozhodla s dcerou z Ukrajiny odjet. Bezpečí našly v sousedním Moldavsku. 


V dubnu přijely do Sadovoe, vesnice poblíž Bălți na severu Moldavska, kde se ubytovaly u příbuzných. "Galina je moje teta a Sergej je můj strýc. Přijali nás velmi dobře. Kéž Bůh dá, aby všichni Ukrajinci byli přijati stejně jako my," řekla Eugenija. Od příjezdu do Moldavska je Eugenija vděčná, že je na bezpečném místě a má vše, co ona i její dcera potřebují. Její příbuzní dospěli k závěru, že rodina by si měla pomáhat za všech okolností a Galina i Sergej jsou rádi, že je obě mají u sebe doma.

"Zůstaneme tady, dokud nebude mír a neskončí válka. Musela jsem jet do Oděsy řešit nějaké záležitosti ohledně školy a zůstala jsem tam dva dny. Když jsem se vrátila, měla jsem velké úzkosti – spíte a slyšíte sirénu ve snu, probudíte se a panikaříte," svěřila se Eugenija se slzami v očích. Válka se podepsala na psychickém zdraví lidí, kteří ji prožili. Ještě dnes se jí zdají noční můry a sny, v nichž je svědkem výbuchů. "Až skončí válka, chceme se vrátit domů. Moc si to přejeme."

V Moldavsku našly obě dvě bezpečné místo, které se stalo jejich druhým domovem. "Jak vypadá můj běžný den? Starám se o svou dceru – malá má školu online. Vařím jídlo pro celou rodinu, chodím na procházky se psi, které jsme si přivezli z Ukrajiny, uklízím dvůr, sbírám listí ze zahrady a snažím se nějak zabavit – jsem aktivní člověk a nedokážu jen tak sedět a nic nedělat," dodává Eugenija. Její dcera má stejně jako mnoho ukrajinských dětí v zahraničí distanční výuku. Našly způsob, jak trávit dny, ale po válce si přejí vrátit se domů. 


Podpora pro hostitelské rodiny, aby se vyrovnaly s navýšenými výdaji

Moldavským rodinám pomůže jakákoli podpora, protože ceny energií díky energetické krizi rostou. Oproti loňskému roku se cena za plyn a elektřinu zdvojnásobila a v některých případech dokonce ztrojnásobila. Člověk v tísni s finanční podporou nizozemské humanitární organizace Stichting Vluchteling poskytuje finanční příspěvky hostitelským rodinám, aby dokázaly zvládnout zaplatit dodatečné výdaje. 

Celkem 2 200 moldavských domácností, které se rozhodly pomoci lidem prchajícím z Ukrajiny, obdrželo finanční pomoc na zaplacení účtů za topení a komunální služby v celkem patnácti okresech: Cahul, Taraclia, Cantemir, Basarabeasca, Nisporeni, Ungheni, Singerei, Falesti, Glodeni, Riscani, Edinet, Dondușeni, Briceni, Balti, UTA Gagauzia. Peněžní granty pomáhají vyrovnat rodinný rozpočet a jsou využívány především na elektřinu nebo plyn.

Autor: Karolína Šugarová

Související články