Místní místním – podporujeme neziskové organizace přímo na Ukrajině

Publikováno: 28. 3. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Místní místním – podporujeme neziskové organizace přímo na Ukrajině
© Foto: PIN

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uběhl přesně měsíc. Ze země uprchly již tři miliony lidí, především ženy, děti a starší osoby, které se snaží najít útočiště v sousedních zemích. Pomoc ovšem nehledají jen v zahraničí – spousta Ukrajinců nechce nebo nemůže zemi opustit a doufá, že se brzy vrátí domů. Člověk v tísni poskytl do 24. března finanční dar 90 ukrajinským neziskovým organizacím za více než 25 milionů korun (1 015 000 euro).

Byli jsme vůbec jedni z prvních, kdo okamžitě po vypuknutí války zareagoval a začal aktivně organizovat urgentní materiální pomoc. Mimo pomoc na hranicích a v Česku bylo zapotřebí rychle odpovědět i na prudký nárůst vnitřně vysídlených lidí a humanitární krize v některých oblastech, kde chyběly základní věci, jako voda a jídlo. Navázali jsem spolupráci s lokálními organizacemi, které jsou v kontaktu se státní správou a dokáží efektivně dopravit pomoc k těm nejpotřebnějším. V současnosti je poměrně těžké sehnat určité zboží přímo na Ukrajině (powerbanky, spacáky, pohonné hmoty apod.) a právě mezinárodní podpora je pro místní organizace klíčová.

Jak finanční podpora přímo na Ukrajině vypadá?

Aby mohly místní organizace dostat finanční podporu, musí splňovat nezbytná kritéria, např. kapacitu logistiky a pracovníků, zároveň jejich pomoc musí být v souladu s našimi zásadami. Výše finančního daru závisí na rozsahu potřeb v konkrétní lokalitě, možnostech organizace zajistit odvoz a distribuci zboží či materiálu apod. Podpora místních organizací přispívá k vzájemné podpoře místních lidí mezi sebou, a tudíž k budování aktivní občanské společnosti.

Člověk v tísni na jedné straně finančně podporuje aktivity organizací, které zajišťují konkrétní materiální pomoc v regionech, kde stále probíhají boje. Distribuují se zde převážně potravinové balíčky, voda, kojenecká výživa, hygienické potřeby, ale často se vybavuje i zázemí krytů. Dále jsou financovány i lokální sdružení, která začala bezprostředně po invazi budovat kolektivní centra pro vnitřně vysídlené lidi na Ukrajině. Ta jsou dnes bezpečným místem, kde mohou lidé zůstat i několik dní, nabrat síly a také vyhledat psychologickou pomoc.

Přispějte do SOS Ukrajina:

Dříve museli opustit svůj domov, dnes pomáhají na útěku jiným

DOM4824 je jednou z organizací, finančně podporovaných Člověkem v tísni. Jedná se o sdružení lidí, kteří utekli z Doněcku v roce 2014. Donedávna se DOM4824 soustředil na podporu sociálního bydlení, rozvíjel umělecké zázemí pro místní a snažili se upozorňovat na práva žen. Nyní se jejich aktivity dramaticky změnily – své prostory nabízí pro vnitřně vysídlené lidi z regionů, kde se stále bojuje a situace tam není stabilní. Pro lidi na útěku je to bezpečné místo, kde se můžou najíst, nabrat síly nebo vyhledat psychosociální pomoc. Člověk v tísni poskytl organizaci finance na pokrytí provozu i nájmu na 2 měsíce a vybavil také zázemí centra.

Také organizace STAN původně pracovala na východě Ukrajiny. V roce 2014 se přesunula z Luhansku na západ a mimo umělecké aktivity začala organizovat i rozvojové programy pro místní. V současnosti pomáhají zaměstnanci i dobrovolníci nejčastěji přímo na vlakovém nádraží – vypomáhají s hledáním dočasného bydlení, zařizují administrativu, nabízejí jídlo a vodu. STAN využil finanční dar ČvT na provoz 5 komunitních center pro vnitřně vysídlené lidi v Karpatské oblasti.


Autor: Karolína Šugarová

Související články