Pohledem zvenku

Publikováno: 6. 12. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Pohledem zvenku
© Foto: archiv pracoviště

Před lety jsem se dostala do velmi tíživé situace. Znala jsem se v té době s jednou paní, která pracovala jako pojišťovací agentka u České pojišťovny. Poté začala pracovat u spol. Domácí půjčky, s.r.o. kde zajišťovala lidem půjčky. Tato má známá se mnou sepsala žádost o udělení úvěru, ale ten mi nebyl schválen. Následně bez mého vědomí požádala o další úvěr a ten již schválen byl.

 Zfalšovala můj podpis a inkasovala 20 tisíc korun. Celou dobu jsem netušila, že na mně byl spáchán podvod. Když jsem tento fakt zjistila, snažila jsem se bránit různými způsoby, ale nedařilo se mi dojít cíle. Zašla jsem tedy na Policii ČR, kde mě nechali hodinu podepisovat můj podpis a poté vydali usnesení o tom, že podpis na smlouvě o úvěru není můj. Od Policie jsem se též dozvěděla, že na mou známou je podáno již několik trestních oznámení za úvěrové podvody. Na radu Policie ČR jsem tedy požádala exekutora o pozastavení exekuce. Exekutor mi, však oznámil, že tento úkon nemůže učinit.

 V tuto chvíli jsem se cítila tak bezmocně, že jsem zašla na bílinské pracoviště Člověka v tísni za tamnějším dluhovým poradcem pro radu. Ten mi detailně vysvětlil, že trestní právo se s občanským v ČR nestřetává. Tudíž v trestním pojetí mé kausy jsem zcela nevinna, ale v pojetí občanského práva, kde jsem nestihla podat včasné odvolání na platební rozkaz, jsem vinna plně. Dluhový poradce mi také pomohl sepsat potřebné dokumenty včetně žalob o zaplacení na dlužnou částku vzniklou z podvodného jednání mé známé. Tato dlužná pohledávka byla postupně uhrazena prostřednictvím exekuce na můj starobní důchod a nyní ji díky pomoci bílinského pracoviště Člověka v tísni vymáhám spravedlivě zpět.

 Od té doby, co spolupracuji s pracovníkem Člověka v tísni, jsem celkově ve větším klidu a pohodě a žije se mi lépe. Ráda bych touto formou Vám všem, kteří máte podobné problémy jako já a nevíte, kam zajít pro pomoc, doporučila využití služeb Člověka v tísni v Bílině.

Autor: Václava Broggiová

Související články