Pojištění za všechny prachy

Publikováno: 27. 2. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Pojištění za všechny prachy
©

Marcel je devatenáctiletý kluk, který to nemá v životě lehké. Odmalička je jiný. O základní věci se umí postarat sám, ale nerozumí tak úplně všemu, co se kolem něj děje. Potřebuje vedle sebe někoho, kdo je mu stále nablízku, aby poradil, pomohl a ochránil ho.

Při jedné z návštěv ubytovny, kam jsem pravidelně docházela, mě maminka Marcela požádala o pomoc. Svěřila se mi s tím, že synovi přišel dopis od jisté společnosti, ve kterém požadují uhradit dlužné pojistné ve výši 11.700,-. Pokud ho nezaplatí do konce měsíce, věc bude předána exekutorovi.  Marcelova maminka však o žádném pojištění nic nevěděla. Zkoušela sama volat na telefonní číslo z dopisu, ale pracovnice jí jen suše sdělila, že dluh jim byl pouze předán k vymáhání a žádné další informace nemá. Maminka Marcela byla zoufalá, čas ubíhal a lhůta pro zaplacení se krátila. Chtěla se vyhnout exekuci, ale dát hromady dvanáct tisíc pro ni nebylo jen tak.

Společně jsme hned znovu zavolaly do společnosti, která údajný dluh vymáhala, abychom si ověřily číslo smlouvy, den jejího vzniku a další informace pro následnou komunikaci s pojišťovnou. Moje pomoc v tomto případě spočívala především v lidské, ale i v technické podpoře Marcelovy maminky. Pomohla jsem ji v komunikaci s pojišťovnou, dodala jí síly, aby se nenechala jen tak odbýt. Navíc Marcelova maminka neměla přístup na internet, což jí zužovalo komunikační možnosti k řešení situace. Prohledávaly jsme tedy společně internet, dopisovaly si mailem se zúčastněnými společnostmi a nakonec jsme zjistily, že u pojišťovny je skutečně vedena na Marcela smlouva a to na investiční životní pojištění s předepsaným plněním 1.300,- měsíčně. Ale protože o ní nikdo nevěděl, tak jí ani nikdo neplatil. A hlavně o ní vlastně nikdo nestál.

Marcel si nakonec vzpomněl, že ho asi tak před rokem oslovil neznámý muž a nabídl mu, že když se mu podepíše, dá mu nějaké peníze. Marcela si zřejmě vyhlédl pojišťovací agent a v honbě za provizí zneužil otevřenosti důvěřivého kluka.

Začaly jsme vyjednávat se všemi zúčastněnými stranami a snažily se vysvětlit Marcelovu situaci. Smlouvu se nám nakonec podařilo zrušit. Hlavním argumentem byl zdravotní stav Marcela. Pojišťovna nakonec uznala pochybení na straně svých prodejců smluv a vymáhání dluhu zcela zastavila.

Tato nepříjemná situace byla pro Marcelovu maminku signálem k tomu, že bude muset více rozmýšlet, jaké kroky podniknout, aby se něco podobného příště již neopakovalo.  

Terénní pracovnice byla finančně podpořena z projektu Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Autor: Eva Pernicová, sociální pracovnice