Pomáháme arménským matkám najít si práci

Publikováno: 2. 8. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Pomáháme arménským matkám najít si práci
© Foto: Tereza Hronová

Silvard Hunanyan je osmatřicetiletá maminka tří dětí z předměstí arménského města Vanadzor. Její syn Vardan se narodil s dětskou mozkovou obrnou a i když jí s péčí o chlapce pomáhá rodina, je to především ona, kdo se o něj stará. Silvard říká: „Vardan začal chodit teprve v osmi letech. Teď je mu 16, ale stále nemluví. Nedokáže se sám najíst ani obléknout.” Paní Hunanyan nikdy neměla možnost studovat a nebyla schopná udržet si pořádnou práci. Když tedy dostala nabídku účastnit se odborného školení zaměřeného na manikúru, které pořádala nevládní organizace Arménské matky podporovaná Člověkem v tísni (ČvT), neváhala. 

Arménské matky je nevládní organizace, která se snaží vyvrátit mýtus, že ženy, zejména ty, které pečují o děti s postižením, nejsou schopny dělat nic jiného než se starat o rodinu. V rámci projektu se dvaceti arménským ženám dostalo odborného školení. Absolvovaly čtyřměsíční kadeřnické a manikérské kurzy, které vedli špičkoví místní odborníci. Ženy dostaly profesionální vybavení a potřebné materiály, aby mohly začít přijímat klienty. Také se naučily, jak své služby nabízet na sociálních sítích. Tato školení poskytla matkám příležitost pracovat z domova, což se ukázalo být během koronavirové pandemie obzvlášť důležité.

Silvard Hunanyan vysvětluje: „Naučila jsem se dělat manikúru a moc mě to baví. Pro matky, které se potýkají s problémy, je důležité, aby mohly takovou práci dělat, protože nám to umožní získat nějaký čas pro sebe.” Pak dodává: „Mohu podnikat a finančně přispívat do rodinného rozpočtu. Doteď pracoval jen manžel. Je to trochu obtížné.” Manžel vozí zeleninu z vesnic a prodává ji na trzích ve Vanadzoru. „Jsem pracovitá a ctižádostivá, jen potřebuji trochu nasměrovat a podpořit, abych se dokázala posunout dál a stala se skutečně profesionální manikérkou,” říká paní Hunanyan.

„Chci mít svůj vlastní salón, aby se ostatní matky mohly učit a pracovat se mnou a přispívat k rodinným financím. Teď jsou doma jako já, ne proto, že by neměly ambice,” dodává.

Arménské matky je jedna z organizací občanské společnosti podporovaných Člověkem v tísni v rámci Programu solidarity související s COVID-19 v zemích Východního partnerství, financovaného EU. Cílem projektu je zmírnit nepříznivé dopady COVID-19 a přispět k dlouhodobé socioekonomické odolnosti zranitelných skupin obyvatel ve východní Evropě. Projekt, který realizuje Člověk v tísni ve spolupráci s Nizozemským helsinským výborem a AFEW International, zahrnuje intervence v Arménii, Gruzii, Moldavsku a na Ukrajině.


Autor: Tereza Hronová