Pomáháme etiopským pastevcům, kterým sucha zničila životy

Publikováno: 22. 11. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Pomáháme etiopským pastevcům, kterým sucha zničila životy
© Foto: Člověk v tísni

Sucho ničí životy etiopským pastevcům. Nemají nic a potřebují hlavně peníze. To je případ také Deke, ženy s postižením. Člověk v tísni jí za podpory americké vlády poskytl humanitární pomoc. Na 500 domácností dostalo peníze, aby si mohly koupit jídlo, oblečení nebo třeba hospodářská zvířata.

Nejvíce pastevců žije na jihu Etiopie. V oblasti Borena v regionu Oromia se opakují extrémní sucha a ta pasteveckým kmenům velmi komplikují životy. Mnoho jich muselo odejít, a kvůli tomu přišli o velkou část dobytka. V posledních letech neproběhla standardně tři kratší období dešťů (Hagaya), ani dvě hlavní období dešťů (Ganna) a nastala zničující sucha, zejména v období 2021 až 2023. Uhynuly 3,3 miliony hospodářských zvířat a okolo 300 tisíc lidí bylo vnitřně vysídleno. Tisíce lidí se staly závislé na humanitární pomoci. Člověk v tísni těmto lidem pomáhá díky projektu financovaného Kanceláří USAID pro humanitární pomoc. Přes 500 nejvíce ohrožených domácností ve městech Borena, Teltele, Elwaye a Dubuluk získalo peněžní podporu.

„Poskytujeme lidem finanční asistenci, protože tu právě teď potřebují ze všeho nejvíce. Tato pomoc jim umožní si udržet důstojný život. Rodiny se mohou rozhodnout, kterou věc si v daný moment potřebují nejvíce koupit. Nejčastěji si ale za peníze pořídí buď jídlo, příbytky nebo hospodářská zvířata. Protože si vše kupují od místních prodejců, podpoří tak zároveň lokální trh,“ říká Dawit Sahlu z Člověka v tísni.

Pomohli jsme také třicetileté Deke Guyo Boru z vesnice Arbala. Deke žije s postižením a musí se starat o čtyřčlennou rodinu. Ještě před začátkem extrémního sucha byla Deke a její rodina považována za střední třídu s průměrným počtem dobytka a dostatkem prostředků na udržení tohoto životního standardu. Ale kvůli suchu se všechno změnilo. „Přišli jsme o více než 100 zvířat a mnoho plodin,“ říká Deke.

V komunitě, jejíž život je závislý na hospodářských zvířatech, jsou tyto ztráty devastující.

„V prvních stádiích sucha jsme přišli o vodu. Poté jsme se začali potýkat s nedostatkem pastvin pro náš dobytek. A když jsme ztratili i ten, přišli jsme o všechno – jídlo pro naši rodinu, základ naší obživy. Ale nyní, díky Bohu a Člověku v tísni jsme dostali včas humanitární pomoc,“ říká Deke.

Zároveň popisuje tyto momenty jako jedny z nejtěžších v životě.

Domácnost Deke byla stejně jako dalších 79 vybrána jako příjemce finanční podpory. Každá z domácností dostává peníze ve třech obdobích. Od června do srpna 2023 dostali dvakrát 4570 birr (1820Kč) a jednou 5810 birr (2300Kč).

Deke si pořídila nový dobytek, konkrétně tři kozy.

„Peníze jsem použila také na nákup jídla a oblečení pro děti, což bychom si bez této pomoci nemohli dovolit,“ říká.

Deke za peníze zařídila také zdravotní pojištění celé rodině.

Mezi 500 domácností jsme rozdělili celkem v přepočtu přes 300 tisíc korun.


Autor: Dawit Sahlu, Hassina Ousman Nurie

Související články