Pomáháme lidem v Moldavsku vypořádat se s energetickou krizí a nárůstem cen

Publikováno: 24. 10. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Pomáháme lidem v Moldavsku vypořádat se s energetickou krizí a nárůstem cen
© Foto: Tereza Hronová

Pro mnoho obyvatel Moldavska není v důsledku energetické krize a rostoucích cen možné zajistit si ani základní potraviny a nejnutnější léky. Těmto lidem pomáháme vypořádat se s tíživou situací i blížící se zimou. 

Přestože ceny zboží rostou, důchody i platy zůstávají v Moldavsku velmi malé. Energetická krize navíc negativně ovlivnila životní situaci velké části zdejších obyvatel. Lidé si mnohdy nemohou zajistit nejnutnější potřeby ani koupit základní potraviny – chleba, mléko a potřebné léky.

„Dříve jsem měla důchod 1200 lei (1570 CZK), pak 1300 lei (1700 CZK), a teď dostávám 1500 lei (1960 CZK). Pořád to ale nestačí,“ říká paní Eleonora. 

Sdružení podporující podnikání žen (A.O. Asociația Femeilor de Afaceri din mun. Bălți, AFA) mimo své aktivity pomáhá i ohroženým skupinám obyvatel v okolí města Bălţi, a to v rámci projektu Podpora ohrožených obyvatel zasažených energetickou krizí financonvaného Evropskou unií. Tato organizace zde provozuje sociální jídelnu, která vaří teplé obědy pro seniory, lidi s postižením, nebo pro rodiny s více dětmi. Právě senioři jsou jednou z nejohroženějších skupin obyvatel, protože velmi často nemají nikoho, kdo by se o ně postaral, nakoupil jim základní potraviny, někteří jsou navíc i upoutáni na lůžko. Starší lidé jsou vděční za každou návštěvu, která za nimi dojde a velmi rádi si popovídají.

Jednou z rodin, které pomáháme je i rodina paní Adriany. Ta spolu s manželem a sedmi dětmi dostává od organizace AFA pravidelně obědy. "Přinesou nám sedm porcí pro děti a my s manželem máme to, co zbyde. Takhle to u nás funguje," dodává paní Adriana, která musí s ušetřenými penězi zajistit potřeby všech členů rodiny.

Humanitární pomoc před blížící se zimou

Vybrané domácnosti obdržely finanční příspěvek 1000 lei (1300 CZK) a někteří zvláště potřební lidé dostávají také topivo na zimu. V rámci projektu podporujeme zároveň místní organizace a iniciativy, které zajišťují sociální služby, jako je poskytování obědů, hygienických potřeb nebo dopravy – jednou z nich je i AFA Bălţi. Vzniká rovněž studie o zadluženosti domácností v souvislosti s energetickou krizí. Celkem evropský projekt na území Moldavska pomůže více než 46 000 domácnostem (133 400 osobám) a podpoří nejméně 27 organizací. 

Projekt s názvem Podpora zranitelného obyvatelstva zasaženého energetickou krizí, financovaného z prostředků EU, mmá za cíl pomoci ohroženým skupinám obyvatel, jako jsou děti, mladiství, senioři, lidé bez domova, nebo lidé se speciálními potřebami. Projekt je realizován ve městě Bălți a okolních vesnicích - Falesti, Floresti a Singerei.

Autor: Karolína Šugarová

Související články