Pomáháme při humanitární krizi po zničení přehrady Nová Kachovka

Publikováno: 14. 6. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Pomáháme při humanitární krizi po zničení přehrady Nová Kachovka
© Foto: Alberto Lores

Zničení přehrady Nová Kachovka na Ukrajině v úterý 6. června ohrozilo životy tisíců civilistů. Mnoho lidí muselo opustit své domovy. Den po zničení přehrady jsme dodali 97 944 litrů pitné vody lidem žijícím ve vesnici Novokairy a do třech dalších v Chersonské oblasti. Poskytli jsme také pomoc lidem, kteří se museli kvůli záplavám evakuovat do západních oblastí Ukrajiny.

Navzdory silným dešťům a bouřkám místní úřady a humanitární pracovníci pokračují v evakuaci lidí a pomoci místním, nicméně povětrnostní podmínky poskytování humanitární pomoci neulehčují. Podle místních úřadů bylo k ránu 12. června zaplaveno 3 801 domů ve 32 vesnicích na pravém břehu Dněpru. V Mykolajivské oblasti je také 540 zatopených domácností. V Dněpropetrovské oblasti je situace obzvláště zoufalá, podle místních úřadů je bez vody více než 160 000 lidí.

Obyvatelé malé vesnice Novokairy bojují po zničení přehrady o přežití. Díky finanční podpoře Evropské unie a programu EU pro civilní ochranu a humanitární pomoc jsme 8. června do vesnice dodali 20 736 litrů pitné vody.

"V tuto chvíli je nejpotřebnější voda a také hygiena. Díky vaší podpoře jsme dostali potraviny a brikety pro místní obyvatele," říká Ljubov Minko, vedoucí vojenské správy vesnice Mylove.
"Denně tu proteče hrozně moc vody. Na břehu této řeky jsem vyrostla a teď mi utíká. Máme obavy z toho, aby nám třeba zítra pitná voda nedošla," dodává Olena Lohvynenko, starostka Novokairského okresu.

V rámci stejného programu náš tým dodal pitnou vodu do dalších tří vesnic v Chersonské oblasti: do Novooleksandrivky bylo dodáno 26 484 litrů, do Kačkarivky 10 368 litrů a do Novovoroncovky 41 976 litrů.

"Dnes jsme doručili první dodávku vody a chceme ji sem dodávat každý týden. Je důležité si uvědomit, že jsme na venkově. Většinu lidí tu v současné situaci živí zemědělství. Pokud nebude voda a lidé tak nebudou moci zalévat své zahrady, půjde jim o život,” říká Serhii Saienko, ředitel Člověka v tísni pro východní region.

Zničení přehrady vyvolalo novou vlnu evakuace. Podle ukrajinské vlády se počet lidí hledajících útočiště zvýšil již na více než 2 700, včetně 190 dětí a téměř 80 osob se zdravotním omezením. S některými z těchto lidí se na lvovském nádraží denně setkávají naši pracovníci, psychologové a dobrovolníci z nadace "Kryla Nadiy".

"Všechno odnesla voda. Měli jsme dům a ten je pryč. Vzali jsme se tam, v tom domě se narodily naše tři děti a vychovali jsme tam vnoučata. Byl to náš domov, který jsme neopustili, ani když byla okupace. A teď z něj nezbylo nic," říká Liudmyla Rudenko z Chersonu. Poté, co utekla před velkou vodou, míří s manželem Olexandrem do Německa v naději, že se setkají s dcerou a vnoučaty.

Organizace Člověk v tísni pomáhá rodinám, které přicházejí na lvovské nádraží a utíkají před ostřelováním a záplavami. Díky finanční podpoře Ukrajinského humanitárního fondu můžeme nyní každému evakuovanému poskytnout cestovní balíček s jídlem, hygienou a potřebnými věcmi. Od 1. března 2023 tuto pomoc obdrželo 5 500 lidí, které válka zasáhla. Kromě toho poskytujeme kvalitní psychologickou podporu. Dospělí i děti mohou každý den mluvit s psychology, jak na evakuačním místě ve Lvově, tak na naší nepřetržité lince psychologické podpory: 0800210160.


Autor: Člověk v tísni

Související články