Pomáháme v Moldavsku rodinám vážně nemocných dětí z Ukrajiny

Publikováno: 20. 4. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Pomáháme v Moldavsku rodinám vážně nemocných dětí z Ukrajiny
© Foto: Tereza Hronová

Dvanáctiletý Ivan z Charkova trpí vážnou nemocí ledvin. Jeho rodina utekla před válkou z Ukrajiny, aby mu mohla zajistit léky a lékařskou pomoc. Člověk v tísni ze sbírky SOS Ukrajina podpořil organizaci, která Ivanově rodině pomohla s bydlením a jídlem v Moldavsku.

“Kdybychom byli jen dospělí, tak bychom se desetkrát rozmysleli, zda odjet. Ale už druhý den války jsem nemohla pro Ivana koupit léky,” vypráví Tatiana, Ivanova maminka. Odjížděli z Charkova, když ho Rusové bombardovali. Bylo jasné, že nejsou v bezpečí. “Ivan má polycystózu ledvin a v žádném případě by je neměl být nachlazený. Jakákoliv infekce může spustit zánět ledvin, a tím tato nemoc sílí. Bez lékařské pomoci se zkrátka v tomto případě neobejdete,” popisuje matka. Obě nemocnice v Charkově, kde se syn léčil, byly podle ní rozbombardované.

Nový život... v Moldavsku

Rodina nasedla do auta a opustila své město. Nový život chtějí budovat v Německu. Jenže na západě Ukrajiny měli autonehodu a dojeli jen do Moldavska. V téhle nejchudší zemi Evropy neplánovali zůstat. Neměli tu nic, ani žádné kontakty. Brzy ale narazili na moldavskou organizaci Život bez leukémie (Viata fara Leucemia), kterou vede Natalia Vilcu-Bajurean. Její vlastní tragédie ji dovedla k tomu, že pomáhá rodinám s dětmi s leukémií a jinými vážnými chorobami. Po vypuknutí války na Ukrajině neváhala a požádala Člověka v tísni o grant.

Díky penězům ze sbírky SOS Ukrajina teď může organizace podpořit i rodiny ukrajinských uprchlíků, jako je ta Ivanova. Sehnali jí přechodné bydlení, zajistili základní jídlo a oblečení. “Děkuji, že jste nám tu poskytli přístřeší. Máme možnost zde žít. Nic na nás neprší – žádné bomby. Konečně jsme tu začali spát. Auto se opravuje, to je vše díky místním,” děkuje Tatiana.

Organizace Život bez leukémie pomáhá nemocným dětem a jejich rodinám s dopravou z hranic, ubytováním v Kišiněvě, poskytuje psychologickou pomoc a léky. Pomohli už více než 60 lidem.

Autor: Tereza Hronová

Související články