Pomáháme lidem stiženým konfliktem v Etiopii

Publikováno: 21. 4. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Pomáháme lidem stiženým konfliktem v Etiopii
© Foto: People In Need

Abera Tadesse je čtyřicetiletý farmář a otec sedmi dětí – dvou chlapců a pěti dívek – který byl nucen opustit svůj domov kvůli konfliktu ve Státě jižních národů, národností a lidu (SNNPR) v Etiopii. Díky podpoře organizace Člověk v tísni mohl konflikt překonat, vrátit se domů a začít pracovat na lepší budoucnosti pro svou rodinu.

Politická nestabilita a etnické ozbrojené konflikty o území v regionech Alle, Derashe a okrese Konso trvají od roku 2018. Ačkoli jsou pohraniční spory běžné v celé Etiopii, rozsah zničení v Alle se výrazně liší od toho, co je k vidění jinde. Přibližně 94 000 lidí bylo údajně vysídleno. Lidé prchající před násilím musí často urazit stovky kilometrů a zanechat za sebou svůj majetek i zemědělskou půdu. Tito lidé přicházejí o jediný zdroj obživy. Vnitřně vysídlení lidé přicházejí bez jakýchkoli prostředků k zabezpečení obživy, žijí bez přístřeší v místech s téměř nulovou ochranou, nebo kde jsou jen minimální možnosti k zajištění hygieny a sanitace.

Abera a jeho rodina žili v okrese Konso, dokud je konflikt nepřinutil narychlo odejít. Vše nechali za sebou a museli si najít nový život v regionu Gewada, daleko od domova. Cesta byla dlouhá, zejména pro jeho tehdy těhotnou manželku. Jakmile však dorazili do Gewady, hostitelská komunita je velmi vstřícně přijala a nabídla jim ubytování, dokud se konflikt neuklidní.

Člověk v tísni podporuje 65 000 vnitřně vysídlených osob  

V Alle byl 21. srpna 2021 spuštěn mimořádný program Člověka v tísni financovaný Evropskou unií prostřednictvím Úřadu civilní ochrany a humanitární pomoci (ECHO). Doposud jsme podpořili 400 domácností peněžními granty, přístřeším a dalším nepotravinovým zbožím. V regionu Gewada jsme skrze náš program pomohli zajistit potřeby na vaření, hygienické pomůcky, kanystry a přikrývky 261 ohroženým domácnostem. 

Abera a jeho rodina zůstali měsíc u hostitelské komunity, která dostala podporu od Člověka v tísni.  "Dostali jsme přikrývky, igelitová prostěradla, rohože, potřeby na vaření, ručníky a lana," říká Abera. 


"Já i moje rodina jsme moc vděční. Tyto věci jsou pro nás velmi užitečné a sami bychom si je nemohli dovolit."  

Jakmile se konflikt uklidnil, Abera přivezl svou rodinu zpět do vesnice. "Nikdo nepochopí hodnotu míru, dokud mu jej někdo nevezme," říká Abera v slzách. Poskytli jsme Aberovi nejprve přístřeší a následně jemu i jeho rodině finanční prostředky. Díky hotovosti a pomoci ostatních mohl nakoupit materiál na přestavbu zničeného domu a později dům pro svou rodinu zcela zrekonstruovat.  Mohl také nakoupit nové boty, oblečení a školní potřeby pro své děti, které se vrátily do školy. "Tolik věřím ve vzdělání a chci, aby se mé děti chodily do školy, studovaly a měly dobrý život," říká Abera.  Autor: Mihiret Wasihun   

Související články