Voda pro Afriku: Společně stavíme studny v Etiopii

Publikováno: 23. 1. 2014 Doba čtení: 3 minuty
Voda pro Afriku: Společně stavíme studny v Etiopii
© Foto: People In Need

Za čtyři roky fungování projektu Voda pro Afriku získal Člověk v tísni od Nadačního fondu Veolia a společnosti Veolia Voda již více než 1,8 miliónu korun. Tyto finanční prostředky pomáhají financovat projekty na podporu vodních zdrojů v Etiopii, které Člověk v tísni realizuje z prostředků veřejné sbírky Skutečná pomoc. Dary ze čtvrtého ročníku Vody pro Afriku uskutečněného před Vánoci 2013 dosáhly celkové výše 619 000 Kč. Z toho bylo 459 000 Kč získáno z benefičního prodeje čtvrté edice karaf na vodu a dalších 160 000 Kč poskytla jako dar přímo společnost Veolia.

Pomoc pro tisíce chudých vesničanů

Až 74% etiopských venkovanů nemá přístup k nezávadné vodě. Na nemoci způsobené nedostatkem nezávadné pitné vody zemře v Etiopii 55 tisíc malých dětí ročně. Člověk v tísni se spolu se společností Veolia snaží projektem Voda pro Afriku o zlepšení této situace.

„Lidé jsou mnohde na etiopském venkově odkázáni na povrchovou a dešťovou vodu, která se sbírá ve velkých kalužích a ke konzumaci je absolutně nevhodná. Těší nás, že výtěžek z prodeje karaf přispívá od roku 2010 každoročně k dostupnosti čisté nezávadné vody pro chudé obyvatele etiopského jihu. Velice oceňujeme zájem veřejnosti o náš projekt a projevovanou solidaritu s potřebnými. Jsme rádi, že zde takto společně můžeme podporovat již čtyři roky budování a obnovu zdrojů pitné vody,“ říká Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace a marketingu společnosti Veolia pro ČR.

„Děkujeme Veolia Voda a Nadačnímu fondu Veolia za zorganizování již čtvrtého ročníku kampaně Voda pro Afriku. Akce pomáhá lidem, kteří zatím pro vodu musí putovat pěšky i několik kilometrů. Celkový výtěžek akce Voda pro Afriku přesáhl za poslední čtyři roky 1,8 miliónu korun. Díky těmto penězům Člověk v tísni buduje zdroje pitné vody v etiopských vesnicích, kde je pitná voda vzácností. Je to skvělý způsob, jak propojit kampaň na kohoutkovou vodu v ČR a tématem vody v Africe a pomoci lidem, kteří by vodovodní kohoutek doma považovali za ten největší luxus,“ hodnotí projekt Voda pro Afriku Šimon Pánek,ředitel společnosti Člověk v tísni.

#~gallery-835~#

Kde karafy pomohou v roce 2014?

Do jara 2014 vybere Člověk v tísni konkrétní projekt, do něhož bude letošní výtěžek z prodeje karaf na vodu investován. „Možnosti jsou dvě, buď budeme pokračovat v okrese Alaba jako v minulosti nebo - a to je pravděpodobnější - podporu přesuneme do sousedního okresu Kindo Koisha. Zde by se jednalo o stavbu gravitačních vodovodních systémů ve vesnici Tepa, která byla v září 2013 zasažena přívalovými dešti, následnými povodněmi a sesuvy půdy, při nichž zahynulo pět lidí,“ říká Jan Faltus, koordinátor programu Voda a hygiena v Člověku v tísni.

 

Člověk v tísni působí na etiopském jihu již desátým rokem a pro vodní projekty vybírá konkrétní lokality. Usiluje především o dlouhodobou správu vodních zdrojů včetně jejich oprav. „Na výběru se podílí svým doporučením místní administrativa, která disponuje seznamem vesnic, které nemají přístup k pitné vodě. Člověk v tísni pak toto doporučení porovná s vlastním průzkumem. Zjišťujeme, kolik obyvatel využívá daný vodní zdroj, jaká je vzdálenost od studny k domácnostem a také do jaké míry se vodní zdroj využívá k napájení domácích zvířat. Finální rozhodnutí probíhá společně s místním i regionálním vodohospodářským úřadem. Výběr lokality proběhne v prvním čtvrtletí, projekt bude hotov do konce roku 2014,“ dodává Jan Faltus.

Kontakty:

Tomáš Vyhnálek, ředitel fundraisingu
ČLOVĚK V TÍSNI, O.P.S.
Mobil: 777 787 940
E-mail: tomas.vyhnalek@clovekvtisni.cz

Marcela Dvořáková, výkonná ředitelka komunikace a marketingu pro ČR
VEOLIA VODA ČESKÁ REPUBLIKA, a.s.
Mobil: 602 649 910          
E-mail: marcela.dvorakova@veoliavoda.cz    

 

Autor: People In Need

Související články