Pomocná ruka pro moldavské rodiny, které hostí uprchlíky z Ukrajiny

Publikováno: 25. 10. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Cash_Assistance_Programme
© Diana Grădinaru

"Z peněz, které dostáváme, můžeme platit výdaje za komunální služby a energie – vodu, elektřinu a plyn," říká Irina, která pobývá ve vesnici Rîșcani na severu Moldavska, kam se s rodinou vydala hledat útočiště před ruskou válkou na Ukrajině. Irina a její rodina našla bezpečné útočiště u moldavských příbuzných.

Moldavsko je jednou z nejmenších zemí v Evropě, ale jeho obyvatelé mají velké srdce. Přes Moldavsko přešlo z Ukrajiny už asi 720 000 lidí a více než 80 000 jich v zemi zůstává. Moldavanům nejsou lidé prchající před válkou lhostejní, mnoho rodin se rozhodlo přijmout uprchlíky a nabídlo jim ubytování ve svých domovech.

Jednou z Ukrajinek, které našly v Moldavsku druhý domov, je i Irina. Se svou rodinou opustila Ukrajinu a přišla do Rîșcani, kde má příbuzné. Ti renovují dům a jednu část nechali jí a její rodině. Kvůli rekonstrukci je v domě ale zima a vlhko, s klesající teplotou navíc nebude snadné dům vytopit. Na otázku, co budou dělat s nadcházející zimou, Irina odpověděla: "Budeme žít jako každý jiný, co jiného můžeme dělat?"

Malá země s velkým srdcem

V Moldavsku dostávají rodiny hostící Ukrajince prchající před válkou finanční podporu, aby se mohly lépe vyrovnat s každodenními výdaji, které kvůli vyššímu počtu osob v domácnosti, narostly. Zaplatit náklady na plyn a elektřinu je obtížnější než v předchozích letech a energetická krize to ještě ztěžuje. "Z peněz, které dostáváme, můžeme platit výdaje za komunální služby – vodu, elektřinu a plyn," dodává Irina, která pomáhá s hospodařením domácnosti.

Díky finančním prostředkům od Welthungerhilfe, německé nezávislé humanitární agentury a partnera Člověka v tísni v rámci Alliance 2015, můžeme moldavským domácnostem, které hostí uprchlíky z Ukrajiny, poskytovat finanční pomoc. Rodiny dostávají přímou peněžní podporu, která je účinným způsobem, jak pomoci lidem zabezpečit jejich základní potřeby, a to včetně potravin. 

Autor: Karolina Sugarova

Související články