Stále ještě není pozdě Pomoci knihovně!

Publikováno: 5. 1. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Stále ještě není pozdě Pomoci knihovně!
© Foto: Tatiana Gavyuk

Úspěšná sbírka Pomozme knihovně! na obnovu zničené Ústřední knihovny Mosulské univerzity v Iráku ještě nekončí! Pro velký úspěch bude prodloužena až do 31. ledna 2018. V rámci sbírky, kterou loni 2. října vyhlásila Knihovna Filozofické fakulty UK ve spolupráci s Člověkem v tísni, se doposud podařilo shromáždit více než 190 000 korun. Pokud považujete projekt za smysluplný, přispějte do konce ledna libovolnou částkou a pomozte organizátorům dosáhnout částky čtvrt milionu, která bude odevzdána přímo do potřebných rukou.

Ústřední knihovna Mosulské univerzity v Iráku byla s více než milionem dokumentů (včetně vzácných rukopisů a starých tisků) jednou z nejvýznamnějších knihoven v oblasti. V letech 2014 až 2016, kdy se Mosul ocitl pod nadvládou tzv. Islámského státu, byla v bojích téměř zcela zničena. V červenci 2017 se podařilo město definitivně osvobodit a ihned začaly snahy o jeho obrodu. Toto úsilí se týká i Mosulské univerzity a její knihovny, která studentům a pedagogům poskytovala vynikající informační zázemí potřebné ke studiu a výuce. 


Česká veřejnost může na obnovu zničené knihovny přispět v rámci dobročinné sbírky Pomozme knihovně! Jsem velice potěšena výší částky, kterou se nám do dnešního dne podařilo shromáždit. Bylo by skvělé, kdyby do konce ledna překročila hranici 250 000 Kč a věřím, že se to podaří,“ prohlásila Klára Rösslerová, ředitelka Knihovny FF UK. 

V souvislosti se sbírkou již proběhlo mnoho zajímavých doprovodných akcí, pořádaných organizátory i studenty Filozofické fakulty UK. Jejich vyvrcholením byl mimořádně úspěšný Den pro Mosul, který proběhl 2. listopadu 2017 v Kampusu Hybernská. Pestrý program, výstavu Ohrožená architektura města Mosulu, odbornou debatu, videoprojekci a večerní koncert si kromě velkého počtu spokojených návštěvníků nenechali ujít ani někteří významní hosté, například velvyslanec Irácké republiky v České republice pan Walid Hamed Shiltagh nebo rektor Univerzity Karlovy pan Tomáš Zima.

Pomozte i vy! Jak na to? Přispět můžete převodem libovolné částky na bankovní účet 51945194/0300 nebo přímo do sbírkových pokladniček.

Další informace:

Web sbírky: http://www.pomozmeknihovne.cz

Facebook sbírky: http://bit.ly/denpromosul

Seznam pokladniček a jejich umístění:

• Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Knihovna Jana Palacha, nám. Jana Palacha 2

• Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Knihovna Celetná, Celetná 20

• Univerzita Karlova, Knihovna společenských věd T. G. Masaryka, U Kříže 661/8 

DĚKUJEME!


Autor: Člověk v tísni

Související články