Pošli to dál ..

Publikováno: 26. 4. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Pošli to dál ..
© Foto: archiv pracoviště

Od roku 2020 poskytujeme naše dluhové poradenství i v Děčíně. Od té doby tímto pracovištěm prošlo mnoho lidí. Mnohým z nich intenzivní spolupráce změnila život k lepšímu. Někteří již žijí život bez dluhů a i přes to se vrací. Proč? Mají pocit, že obdrželi pomoc, kterou chtějí poslat dál.

 Jeden z mých klientů prohlásil „Mohu pomáhat, protože mi bylo pomoženo.“

 Tato myšlenka souvisí s ideou filmu o totožném názvu „Pošli to dál“, kde hlavní hrdina pomáhá lidem a oni svou pomoc opětují někomu dalšímu. Celý příběh může působit značně idealisticky, ale jak je vidět, v realitě se něco podobného může také stát.

 Pan Jan (59 let) v životě o vzestupy a pády neměl nouzi. Ve své profesi pomáhal udržovat veřejný pořádek a bezpečnost. Sám vždy s oblibou říká: „Patřil jsem k četnictvu“. Záslužná práce jej provázela i v době, kdy založil rodinu a společně se svou paní vychovával dvě děti. Život je ale nepředvídatelný a některé situace nemůžeme ovlivnit. Pan Jan zažil v důsledku rozpadu vztahu i život bez přístřeší, ztrátu zaměstnání a kumulující se dluhy. „Odloučení od rodiny mě dostalo“, prozrazuje během rozhovoru a dodává: „Svého času jsem bydlel ve své věrné škodovce“.


 Po čase se Janovi podařilo střípky svého života opět slepit do formy nového vztahu. „Mám moc hodnou paní a nebýt jí, tak tu nejsem“, říká pan Jan s vděčným úsměvem. Část své ponuré minulosti si však po celou dobu nese s sebou. Jsou to dluhy, které značně narostly a staly se těžko řešitelnými. Pan Jan před rokem vyhledal dluhové poradenství a začali jsme intenzivně pracovat na jeho oddlužení. Soud mu schválil oddlužení formou splátkového kalendáře a zpeněžení majetkové podstaty. Od té doby se mu podařilo najít i nové zaměstnání. „Změnil se mi život, ta velká psychická zátěž kvůli dluhům povolila.“ Pan Jan se nyní dle svých slov cítí svobodný, oproštěn od těch největších starostí a chce také pomáhat. Se svou paní se rozhodl obdarovat dítko jednoho z našich klientů a udělat mu lepší Vánoce.

 Takových příběhů je mnohem víc. Jeden pán daroval kočárek, který putoval z Děčína až do Bíliny, kde zachránil situaci mladé mamince samoživitelce. Jiný klient do pomoci zapojil i svého lékaře a zdravotní sestru, kteří darovali oblečení pro maminku se třemi malými dcerami. Mohla bych pokračovat…

Závěrem mohu říci pouze „Pošli to dál i Ty.“ Pomozte někomu ve Vašem okolí. Děkujeme všem.

Autor: Weronika Lipšová, dluhová poradkyně

Související články