Pošťák zvoní dvakrát- ne na pražské pobočce

Publikováno: 19. 5. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Pošťák zvoní dvakrát- ne na pražské pobočce
©

Během prvních měsíců letošního roku se komunikace s Českou poštou stala všedním zážitkem. Knihovna pražské pobočky se rozrostla o spoustu zajímavých knih, učebnic a vzdělávacích pomůcek. Na následujících řádcích vám představíme několik zajímavých kousků, které se v „balíčcích do ruky“ skrývaly, všechny jsou nyní k dispozici našim dobrovolníkům doučujícím v rodinách nebo na školách v rámci skupinového doučování. Mohou být vítanou inspirací, zdrojem informací, ale i nástrojem k rozvoji čtenářských dovedností a porozumění psanému textu.

Právě poslední zmíněná kompetence je pro nás klíčová. Pracujeme často s dětmi, které nevyrostly s knihou v ruce a čtenářské dovednosti s nimi velice často v předškolním věku nikdo nerozvíjel. V prvních ročnících školní docházky sice tyto děti velice často umí bez problému číst, ale mnohdy to znamená, že se jen naučily rozeznávat písmena.  Proto, aby tyto děti neměly v budoucnu problém porozumět psanému, ať už se bude jednat o recept v kuchařce, příspěvek na blogu nebo kapitolu v učebnici dějepisu, je velice důležité pracovat s nimi na rozvoji čtenářských dovedností. K tomu mohou posloužit dětské knihy nebo pracovní listy určené k rozvoji čtení, které máme nyní k dispozici na pražské pobočce.

Mezi dětské knížky, které jsme pořídili, patří například knihy s krásnými ilustracemi Petra Horáčka nebo Petra Síse. Děti se mohou dočíst o příběhu Papuchalka, husy Lízy, Antoine de Saint- Exupéryho nebo dvou princů, kteří se do sebe zamilují. Výběr je poměrně široký, a proto věříme, že si knížky najdou cestu k dětem, stejně jako děti k nim.

O tom jak je vlastně jednoduché vytvořit hrdinu příběhu, se můžete přesvědčit na následujícím videu, které zachytilo Petra Horáčka při práci: www.youtube.com/watch?v=QREqyq_ZRwY

Mezi pomůcky, které v doučování hojně využíváme, patří třeba tabulky Logico Piccolo. Pomocí těchto tabulek si mohou děti procvičit probíranou látku tak, že v pracovních listech přiřazují barevné knoflíky ke správným odpovědím a celé to vypadá spíš jako desková hra než jako cvičení na vyjmenovaná slova. Vše si mohou děti osahat, prozkoumat, a aniž by si toho všimly, něco se i naučit. Tabulky jsou určené pro předškolní děti a děti na 1. stupni ZŠ, jsou zaměřené na češtinu, matematiku, ale i finanční gramotnost nebo porozumění textu.  Tabulky se nám osvědčily, většinu dětí práce s nimi zaujala a bavila, a proto je pro práci s dětmi můžeme doporučit.

Další kousek, ze kterého máme velkou radost je knižní/komixové zpracování Dějin udatného českého národa, zvlášť pro děti, pro které jsou učebnice dějepisu nepřehledné a nesrozumitelné, může tento materiál zajistit pár jedniček z dějepisu. O tom, že zpracování je poutavé, vtipné a zachycuje dějiny v souvislostech se můžete přesvědčit na vlastní oči:  http://dejiny.ceskatelevize.cz/211543116230110/

Za pomůcky a učebnice vděčíme zaměstnancům firmy eBay, kteří nás dlouhodobě podporují, tentokrát peníze vybrali v rámci vánoční sbírky zaměstnanců firmy. Sbírku na vzdělávací pomůcky pro doučované děti iniciovala i naše dobrovolnice v rámci bazaru knih v Prague Moishe House. Materiály, řadu knih a školních pomůcek pro doučované děti jsme pořídili také z prostředků projektu „Naučme se učit“ financovaného z operačního programu Praha adaptabilita.

Děkujeme Vám! Je perfektní, že nás podporujete.

Zajímavé odkazy, které by vás mohly inspirovat:

http://ctenarskekluby.cz/kdo-jsme/nase-mise/

www.ctenipomaha.cz/cs/o-projektu

www.celeceskoctedetem.cz

Autor: , Koordinátorka vzdělávacích služeb