Potřebujete zkrotit své dluhy? Navštivte naši dluhovou poradnu!

Publikováno: 30. 9. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Potřebujete zkrotit své dluhy? Navštivte naši dluhovou poradnu!
©

V dubnu 2015 otevřeli pracovníci organizace Člověk v tísni v Hrádku nad Nisou dluhovou poradnu. Poradna se nachází v budově místní knihovny a lidé se na ni mohou obracet ve chvíli, kdy se potřebují zorientovat ve svých dluzích, hledají rady ohledně exekucí, či chtějí využít zákonného institutu oddlužení.

Poradna nabízí klasické dluhové poradenství. Oproti komerčně založeným institucím to však dělá zdarma a mnohdy i s větším úspěchem. Tak jako v červenci, kdy se na poradnu ČvT obrátil s prosbou o pomoc manželský pár. Kvůli nesplaceným finančním závazkům byla nařízena exekuční dražba na jejich dům, kde žijí společně se třemi dětmi. Dražba měla proběhnout i přesto, že se dlužníci již rok předem snažili své dluhy vypořádat pomocí jiné (komerční) dluhové poradny. Tu kontaktovali v červenci roku 2014, kdy si uvědomili, že jim jejich závazky začaly přerůstat přes hlavu a usoudili, že je pro ně nejlepším řešením požádat soud o povolení oddlužení.

Do poradny manželé donesli požadované podklady k podání insolvenčního návrhu a v několika splátkách uhradili za vypracování návrhu celkem 12.000,- Kč. Celkově měli za návrh zaplatit 18 000,- Kč. V průběhu dalších měsíců byli manželé několikrát vyzváni, aby doložili aktuální dokumenty. To udělali, vypracovaný návrh, ani ve smlouvě slibovanou finanční rozvahu, však nedostali. V únoru letošního roku tedy kontaktovali poradnu s dotazem, v jaké fázi se celá věc nachází. Odpověď nebyla uspokojivá, ale manželé se spoléhali na to, že návrh nakonec obdrží a jejich situace se uklidní. 

Uběhlo dalších několik měsíců, až jim přišla poštou  dražební vyhláška stanovující termín prodeje jejich nemovitosti. Exekuční dražba domu měla proběhnout za necelý měsíc. Kdyby byl návrh podán včas, mohlo se zabránit nárůstu dluhu o náklady spojené s přípravou dražby, stejně jako stresu manželů, který celou situaci provázel.

V této době manželé kontaktovali dluhovou poradnu ČvT. Po osobní návštěvě manželky s pracovnicí organizace Člověk v tísni se podařilo získat z původní poradny zpět dokumenty, bez nichž návrh nelze podat. Návrh se nakonec s pomocí pracovnice  ČvT podařilo vypracovat včas, k soudu byl podán jenom pět dní před nařízenou exekuční dražbou. Dražba je nyní odložena, a pokud soud manželům oddlužení povolí, je možné, že manželé dostanou šanci hradit své dluhy z příjmů ze zaměstnání. Mají tak naději, že o střechu nad hlavou nepřijdou.

„Zastavit již nařízenou exekuční dražbu se podařilo v poslední době vícekrát. V jednom případě byla nemovitost prodána mimo exekuční řízení, což je možnost pro dlužníky často výhodnější, i když o ní jen málokdo ví. V dalším případě se dokonce podařilo exekuci zastavit, protože byla vedena na základě právně sporných dokumentů.“ říká Petra Alžběta Baslová, dluhová poradkyně ČvT.  Popsané případy ukazují, že ani za pět minut dvanáct nemusí být pozdě a je mnohdy možné situaci dostat pod kontrolu nebo alespoň zmírnit její dopady.

Kauza je zveřejněna s laskavým svolením manželů, kterých se týká. Děkujeme.

Na závěr bychom chtěli zdůraznit, že naší snahou je pomoci lidem, kteří se rozhodli svoji situaci, mnohdy velmi tíživou, sami řešit. Jedině aktivní přístup k vypořádání svých závazků je cestou, která vede k životu bez dluhů. Nezapomeňte proto: strkání hlavy do písku nikdy nic nevyřešilo!


Poradnu můžete navštívit v 1. patře budovy knihovny, každé úterý od 13 do 17 hodin.
Kontaktní osoba: Petra Alžběta Balsová, tel. 778 409 667


Za společnost Člověk v tísni Eva Sanetrníková a Petra Alžběta Baslová
 

Autor: