Poznejte blíž #PomocSýrii

Publikováno: 15. 5. 2019 Doba čtení: 5 minut
Poznejte blíž #PomocSýrii
© Foto: People in Need

Již 8 let trvá válka v Sýrii a konec je stále v nedohlednu. Následky jsou doslova šokující: téměř 12 miliónů lidí potřebuje pomoc, z toho je 5 miliónů lidí odkázáno na humanitární pomoc, která je pro ně životně důležitá. 

V čem vlastně tato pomoc spočívá? A kdo jsou lidé za těmito čísly?

Poznejte blíž humanitární #PomocSýrii. Ukážeme vám, jaký druh podpory obyvatelům Sýrie poskytujeme – od potravin až po hygienické potřeby a představíme vám, komu je doručujeme.

Potravinové balíčky: Zajistí jídlo pro 1 rodinu na 5 dní

Jen za poslední rok muselo opustit své domovy v Sýrii 1,6 miliónu lidí — mužů, žen i dětí. Většina z nich musela uprchnout bez předešlého varování, aniž se stačili jakkoliv připravit a vzít si s sebou svůj majetek.

„Nezáleží na tom, v jaké jste dříve byli situaci, jestli jste byli bohatí nebo chudí, protože najednou jste na tom všichni stejně,” vysvětluje Maria Carr z Člověka v tísni. „Velmi rychle se jako priorita ukáží hlavní potřeby - jíst a pít, jinak nepřežijete.”

Pro tisíce Syřanů, které bombardování a násilí vyhnalo z jejich domovů, jsou naše balíčky se základními potravinami vůbec první pomocí, která se jim dostane. V každém balíčku je dostatek jídla pro jednu rodinu na 5 dní. Všechny potraviny můžou být zkonzumovány bez tepelné úpravy, což je naprosto zásadní, protože většina lidí v této zoufalé situaci nemá hrnce ani pánve, dokonce ani příbory, natož pak sporák nebo vařič.

Do balíčku cíleně vybíráme potraviny s dlouhou trvanlivostí, abychom je mohli nachystat s předstihem a využít okamžitě, jak je to potřeba. Když se pak dozvíme o další vlně vysídlených lidí, balíčky hned naložíme a pošleme lidem, kteří potřebují pomoc. Jen z prostředků financovaných Evropskou unií v loňském roce Člověk v tísni rozdal 1 000 těchto balíčků.

Podívejte se, jak probíhá příprava našich balíčků potravinové pomoci a jakou kontrolou v Sýrii procházejí, než je možné odeslat je na místa, kde jsou nejvíce potřeba.

 Hygienické balíčky: Zabezpečí zdraví rodin, které se ocitly v hrůzných podmínkách

Naši zaměstnanci se pravidelně setkávají s rodinami, které uprchly z domovů a hledají bezpečí v kilometry vzdálených oblastech. K vysidlování obyvatel v důsledku války dochází v Sýrii už léta, což má za následek přelidnění bezpečnějších oblastí, kam tito tzv. vnitřní uprchlíci přicházejí. To se pochopitelně týká i táborů pro vysídlené rodiny, které jsou víc a víc přeplněné.

Veškeré další rodiny, které do táborů přijdou, jsou tak de facto nuceny zakládat jakési dočasné příbytky — zpravidla na malé ploše holé neúrodné půdy. Není zde zaveden žádný přívod vody, hromadí se tu odpadky a nejsou tu ani toalety, což mívá za následek šíření různých chorob. Vznik nemocí jako je např. průjem a leishmanióza, je způsoben znečištěnou vodou nebo tím, že lidé jedí, aniž si předtím umyjí ruce. Tato onemocnění jsou zvlášť nebezpečná pro děti a starší lidi. 

Hygienické balíčky distribuujeme právě rodinám, které se nacházejí v takto složité situaci. Zpravidla je dostávají lidé, kteří byli vyhnáni ze svých domovů za velmi traumatických okolností a nemají vůbec nic. Balíčky obsahují širokou škálu nezbytných hygienických potřeb včetně mýdla, zubní pasty, ručníků, prostředku na mytí nádobí a malého umyvadla. Tyto věci pomáhají lidem udržet si i v náročných podmínkách vlastní důstojnost. Navíc jsou potřeba, aby zabránily vypuknutí nemocí a infekčních chorob.

Tohle vše je uvnitř hygienických balíčků určených pro vysídlené rodiny v Sýrii. Díky Evropské unii se podařilo rozdat 3 000 balíčků. 

„Mnoho chorob způsobuje kontaminovaná voda,” vysvětluje Maria Carr. „Proto do balíčků přidáváme i kanystry, kbelík na vodu, barel na vodu a hrnek. To vše mohou rodiny trvale používat. Také sledujeme kvalitu vody v táborech a je-li to třeba, použijeme tablety na čištění vody.” Přikládáme i speciální leták, který znázorňuje a popisuje techniku správného mytí rukou či nakládání s odpadky, což rodinám také pomáhá předcházet různým potížím.

Potravinové poukázky: Umožní výběr a přípravu vlastního jídla

Bezprostředně poté, co se rodiny ocitnou v kritické situaci, mají předpřipravené balíčky naprosto zásadní význam. Ovšem naším cílem je, aby rodiny, jejichž situace je alespoň trochu stabilní, žily důstojně a co možná nezávisle. Tím dochází zároveň i k posílení místní ekonomiky.

Proto jsme vytvořili systém potravinových poukázek, které se dají využít na severu Sýrie. Poukázky financuje Evropská unie a každý měsíc jsou rozděleny v průměru mezi 2 400 nejzranitelnějších rodin. Poukázky lze uplatnit ve stovkách místních obchodů, které se zapojily do našeho projektu.

Zjistěte, jak to vypadá uvnitř těchto obchodů a v domácnosti jedné z rodin. Podívejte se na naše 360° video. (Táhněte kurzorem a prohlédněte si celý záběr. Vpravo dole si můžete zapnout anglické titulky.)

Tento přístup umožňuje lidem vybrat si a uvařit své vlastní jídlo. Což zároveň přispívá k jejich soběstačnosti, která je pro ně ve velmi nelehkých podmínkách také důležitá.  V loňském roce bylo rozděleno 19 260 potravinových poukázek financovaných Evropskou unií.

Co lidé za poukázky nejčastěji kupují? V následujícím krátkém videu vám Maha prozradí jeden z oblíbených rodinných receptů. Všechny ingredience nakoupila právě za potravinové poukázky od Člověka v tísni.

Maha vás naučí, jak uvařit tradiční syrskou koftu. Podívejte se na její recept ve videu:


Člověk v tísni poskytuje tuto pomoc s podporou Generálního ředitelství pro civilní ochranu a operace humanitární pomoci (ECHO).

Člověk v tísni poskytuje pomoc v Sýrii také díky podpoře české veřejnosti, která přispěla do sbírky SOS Sýrie a Irák nebo prostřednictvím Skutečného dárku či Klubu přátel Člověka v tísni. Podpořte nás také. Děkujeme.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Chcete-li se dozvědět více informací o současné situaci v Sýrii, přečtěte si naši tiskovou zprávu o již 8 let trvající válce.


Autor: Riona Judge McCormack

Související články