Praha na táboře

Publikováno: 9. 8. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Praha na táboře
© Foto: Hedvika Schormová

Nikdo ze současných zaměstnanců naší pobočky nezažil první ročníky našeho dětského letního tábora a pár pamětníků mezi námi jsou nyní již dávno dospělí lidé, kteří se prvních táborů účastnili jako malí caparti. 

Náš tábor má už tak dlouhou tradici, že kolem jeho vzniku kolují legendy a tisíckrát převyprávěné historky, které ale známe všichni do nejmenších detailů, protože i pro nás i pro děti, které s námi jezdí v současné době, je letní tábor Město součástí osobní historie a hlavně spolehlivě se každoročně opakující nejdůležitější týden letních prázdnin.

Část z dětí s námi jezdí už od mala a užívají si postavení táborových pardálů, část dětí jsou nováčci vybraní ze služby individuálního doučování a několik dalších účastníků se k nám připojí ze sokolovské pobočky Člověka v tísni. Všichni dohromady jsme po pár dnech pěkně sehraný team, který doplňují dospěláci z řad našich dobrovolníků, kteří si ve svém zaměstnání každý rok vybírají dovolenou, aby s námi opět na tábor mohli jet.

Náš tábor se příliš neliší od podoby, ve které vzniknul, stále hrajeme hru „Město“ po které má náš tábor své jméno a která učí děti brát odpovědnost za svůj osud do svých rukou. V našem Městě má každý občan svá práva a povinnosti, může studovat a pracovat a s vydělanými městskými dolary nakládat dle svého uvážení, přičemž ale musí dbát na to, aby měl z čeho platit nájem, aby měl co jíst a řádně včas platil daně. Možná vám přijde taková hra z popisu poněkud suchopárná, ale vězte, že o legraci není u nás na táboře nouze od rána do večera a občas i do noci.

Kromě Města samozřejmě na táboře hrajeme i standardní a méně standardní dobrodružné táborové hry, hrajeme si na pašeráky, pořádáme vodní bitvy, sportovní turnaje a sbíráme odvahu na stezku odvahy. Večery věnujeme kulturním aktivitám, kdy hledáme talenty, hrajeme divadlo, zpíváme, tančíme a natáčíme filmy a všichni společně sledujeme zpravodajství TV Mukařov, jehož dětští redaktoři pro nás pravidelně shrnou to nejdůležitější z dění na táboře (jako například který vedoucí se nejvíc přejedl a kdo z dětí se ráno záhadně probudil s pastou na zuby ve vlasech).

Ačkoliv tábor pořádáme od nepaměti, každý další rok je pro nás nový zázrak. Účast na táboře je pro děti zdarma, protože pocházejí z rodin, které si jiné tábory a volnočasové aktivity pro své děti nemohou bohužel dovolit platit. Náš tábor je pro tyto děti často jedinou organizovanou letní aktivitou a způsobem jak se dostat pryč z ulice. Na začátku každého roku ale bilancujeme, zda si letní tábor i tentokrát budeme moci dovolit a přemýšlíme, jak bychom mohli ušetřit, aby se to nedotklo našich dětských klientů.

Bez finanční podpory veřejných institucí i soukromých firem a dárců, tedy lidí, kteří naši práci znají a věří v ni, bychom na tábor jet nemohli a přerušili tak tradici, která je jedním ze světlých bodů v životech mnoha „našich“ dětí. Děkujeme tedy společnostem Innogy Česká republika a.s., eBay Czech, Net4Gas a nadačnímu fondu Albert za klíčovou finanční podporu, děkujeme firmám Quiksilver Palladium, RedFrog, Bushman, Hudy sport a Datart za hmotné dary, děkujeme čistírně oděvů Daja, která nám zdarma čistí všech 30 spacáků před táborem i po něm, děkujeme již tradičně Kofole a Costa coffee, kteří nám pomáhají s dodržováním pitného režimu a udržováním hladiny cukru v krvi a děkujeme všem dalším drobným dárcům.

Doufáme, že i děti našich dětí a jejich děti s námi budou moc jezdit na tábor a už se začínáme těšit, jak si u ohně budeme vyprávět, jaké to bylo tenkrát v roce 2016, protože to opět bylo krásné!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Adriana Černá, koordinátorka dobrovolníků

Související články