Přední ázerbájdžánský obhájce lidských práv odsouzen na 6,5 roku do vězení

Publikováno: 16. 4. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Přední ázerbájdžánský obhájce lidských práv odsouzen na 6,5 roku do vězení
©

Praha, 16. dubna 2014 – Rasul Džafarov, přední ázerbájdžánský obhájce lidských práv a kritik vlády Ilhama Alijeva, byl ve čtvrtek v Baku odsouzen k šesti a půl letům vězení. Džafarov, který je ve vazbě od 2. srpna 2014, byl shledán vinným z trestných činů daňových úniků, nelegálního podnikání a zneužití pravomocí.

„Je ostudné, že jeden z nejvýznamnějších ázerbájdžánských aktivistů a neúnavný obhájce práv těch, kteří byli nespravedlivě uvězněni nebo pronásledováni, se sám ocitl za mřížemi. Jsme přesvědčeni, že obvinění proti Rasulu Džafarovovi jsou politicky motivovaná,” říká Adéla Pospíchalová ze společnosti Člověk v tísni. 

Rasul Džafarov, který ve vězení oslavil své třicáté narozeniny, je zakladatelem a předsedou Klubu pro lidská práva (Human rights Club). V roce 2012 byl iniciátorem kampaně „Zpívejte pro demokracii” (Sing for Democracy), která měla během pěvecké soutěže Eurovision upozornit mezinárodní veřejnost na zhoršující se stav lidských práv v Ázerbájdžánu. Pozornost zahraničních médií, která se v době soutěže na Ázerbájdžán soustředila, využil k tomu, aby se svět dozvěděl o perzekucích nezávislých novinářů či politických oponentů, násilném vystěhovávání lidí z jejich domů, falšování voleb či o politických vězních. Na úspěšnou kampaň navázal ještě v témže roce projektem Umění pro demokracii (Art for Democracy) – kampaní, která se snažila upozornit na potřebu demokratických reforem a dodržování lidských práv prostřednictvím umění. 

V roce 2014, po bezprecedentním státem vedeném útoku na občanskou společnost, skončila řada významných aktivistů a novinářů za mřížemi. Rasul Džafarov, spolu s Lejlou Junus, která je od loňského roku rovněž ve vazbě, vedl pracovní skupinu, jejímž úkolem bylo vypracování kompletního seznamu politických vězňů v Ázerbájdžánu. Tuto práci ukončilo jeho zatčení a umístění do vazby v srpnu loňského roku.

„Dnešní rozsudek nad Rasulem Džafarovem považujeme za další projev bezpráví  a porušování základních lidských práv v Ázerbájdžánu,” dodává Adéla Pospíchalová. Člověk v tísni, spolu s dalšími lidskoprávními organizacemi, vyzývá ázerbájdžánské úřady k okamžitému propuštění Rasula Džafarova i dalších nespravedlivě vězněných aktivistů a novinářů.

 

Více informací poskytne:

Adéla Pospíchalová, Člověk v tísni: tel.: 777 787 968, mail: adela.pospichalova@clovekvtisni.cz

Autor: