Představitelé poraden na Ukrajině a v Podněstří přijíždí na studijní cestu do Česka

Publikováno: 5. 2. 2013 Doba čtení: 1 minuta
Představitelé poraden na Ukrajině a v Podněstří přijíždí na studijní cestu do Česka
©

Sedm lidkoprávních aktivistů a právníků, kteří vedou občansko-právní poradny na Krymu a v Tiraspolu (Podněstří/Moldavsko), přijedou na studijní cestu do České republiky. V týdnu od 10. do 17. února se setkají s odborníky z právních poraden působících v České republice i v Polsku. V rámci své studijní cesty budou také získávat zkušenosti s vedením veřejných kampaní.

Pražský program zahájí seminář o právním poradenství, který povede expertka z Polska. Účastníci pak také navštíví několik občansko-právních poraden v Praze i v Brně, například Ligu liddských práv nebo Ekologický právní servis, aby mohli vzájemně porovnat své zkušenosti s poskytovaním této služby.

Nedílnou součástí činnosti poraden na Krymu a Podněstří je také zvyšování povědomí o lidských právech. Proto společnost Člověk v tísni, která studijní cestu pořádá, připravila také seminář, během kterého budou účastníci vedeni k tomu, aby vymysleli koncept kampaně reagující na jejich místní problémy. Vedle toho se uskuteční setkání s lidmi, kteří mají bohaté zkušenosti s vedením veřejných kampaní, jako je například Matěj Hollan ze sdružení Brnění nebo Tomáš Kopečný z Inventury demokracie.

Společnost Člověk v tísni založila v roce 2011 v Tiraspolu občansko-právní poradnu a síť čtyř takových poraden na Krymu o rok později. Reagovala tak na případy zneužívaní moci státních úřadů. Poradny poskytují nejenom bezplatné konzultace a právní pomoc občanům a nevládním organizacím, které jsou v konfliktu se státními úřady, ale i pořádají vlastní vzdělávací semináře o lidských právech, iiniciují veřejné debaty a kampaně a úzce spolupracují s novináři.

 

Autor: