Představujeme novou protidluhovou kolegyni z Chomutova

Publikováno: 5. 12. 2018 Doba čtení: 3 minuty
Představujeme novou protidluhovou kolegyni z Chomutova
© Foto: Martin Adam

Chomutov vítá novou dluhovou poradkyni!

Lucie Vršecká je u nás nováčkem, přinášíme Vám proto rozhovor, ve kterém Vám představí svoji činnost.

Co tě přivedlo do Člověka v tísni?

Čím dál tím víc lidí potřebuje pomoc, řeší problémy s dluhy a existenční problémy. Vzhledem k tomu, že jsem člověk, který chce lidem pomáhat tak jsem zvolila tuto cestu.

S jakými problémy za tebou lidé nejčastěji chodí?

Samozřejmě nejčastěji to jsou dluhy. Dále lidé často neví, na co mají práva nebo na co má právo insolvenční správce, nejsou si jisti postupem – ať už se jedná o postup při řešení insolvence, exekuce či splátkových kalendářů – proto přijdou za mnou, a já je s tím postupem seznámím a v případě že chtějí, tak na tom začneme spolupracovat.

S čím můžeš lidem pomoci?

Se splátkovým kalendářem, k tomu aby předešli exekuci, s rodinným rozpočtem, sepsáním životopisu nebo s odvoláním k soudu. Dále pomáhám s rozluštěním úředních dopisů, s přípravou podkladů k insolvenci a řešením exekucí a v neposlední řadě s kontrolou úvěrových smluv.

Jak postupuješ, když tě někdo požádá o pomoc s řešením exekuce?

Nejdříve potřebuji exekuční příkaz, a pokud není tak ho musíme sehnat na soudě (v místě bydliště). Poté je třeba napsat exekutorovi, abychom zjistili konečnou částku včetně úroků, a pak můžeme začít řešit nejvíce vyhovující formu splátkového kalendáře. Pokud se jedná o více exekucí, tak začneme s přípravou na insolvenci.

Říká se, že Češi jsou finančně negramotní. Myslíš, že je to pravda?

Já myslím, že ne. Můj názor je, že na vině jsou smlouvy a nebankovní půjčky, které ještě před pár lety byly nabízeny s tak vysokým úrokem, že si lidé mnohdy neuvědomovali, kolik budou vlastně platit. Ale řekla bych, že momentálně je to lepší, a lidé už nejsou v ohrožení toho, že by platili 10 násobek toho, co si půjčili. Dle mě je přetrvávajícím problémem to, že lidé si pořádně nepřečtou, co podepisují.

Co je nejtěžší na řešení exekuce?

Začít. Nejtěžší na řešení jakéhokoliv problému je začít ho řešit – spousta lidi o tom jen mluví, ale jakmile uvidí ty kvanta věcí, co musí řešit a sami pro to něco udělat (já to nedělám všechno za ně), tak se toho leknou a řešit to přestanou.

Co by si doporučila jako prevenci proti dluhům všeobecně?

Každý by měl mít domácí rozpočet – nájem, energie, jídlo, léky - všechny nezbytnosti. Nepůjčovat si na dovolenou, vánoční dárky – vyhnout se půjčkám, když to jde. Samozřejmě, že občas to prostě nejde, například při půjčce na bydlení). Dále zhodnotit své bydlení (když dva lidé bydlí ve 4+1), investovat do úsporných spotřebičů a podobně.

Jak tě mohou lidé kontaktovat?

Buď přes email: lucie.vrsecka@clovekvtisni.cz nebo telefonicky na 777 367 897 nebo osobně na našem Chomutovském pracovišti ve Školní ulici 1294. Ale vždy je lepší předem zavolat.

Autor: Martin Adam, koordinátor sociálních pracovníků v Chomutově

Související články