Přehled politických událostí v Bělorusku

Publikováno: 18. 9. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Přehled politických událostí v Bělorusku
© Foto:

ČERVENEC -SRPEN 2013

Aktivista může skončit ve vězení za pomoc bezdomovcům

Běloruský katolický aktivista Aljaksej Ščadrou, který provozuje azylový dům pro bezdomovce, čelí obvinění z činnosti neregistrované náboženské organizace, za kterou mu hrozí až dva roky odnětí svobody.
Aljaksej založil útulek pro bezdomovce ve vesnici nedaleko Hrodna v roce 2011. Podle registrační knihy zařízení zde útočiště našlo již asi 90 lidí. Mnozí zde stráví zpravidla jen několik dnů, někteří se tu ale nacházejí i více než rok. Činnost tohoto „domu milosrdenství" je možná jen díky finančním a materiálním darům.
Případu věnují pozornost mj. mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International a Libereco, které zahájily kampaň na Aljaksejovu podporu. Kampaň je možné podpořit např. na Facebooku.

Bjaljacki nominován na Cenu Václava Havla
Vězněný šéf běloruské lidskoprávní organizace Vjasna Ales Bjaljacki byl nominován na Cenu Václava Havla za lidská práva, která má nahradit cenu lidských práv Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Spolu s ním postoupila do užšího výběru také Asociace mladých gruzínských právníků a čínská Síť na obranu práv. Toto rozhodnutí učinila mezinárodní komise, která se sešla na konci srpna v Praze a vybírala z 27 navržených kandidátů. O tom, kdo bude prvním držitelem této ceny, se rozhodne 30. září.

Běloruský ministr zahraničí v Bruselu
Ministr zahraničí Vladimir Makej vstoupil poprvé po téměř třech letech oficiálně na půdu Evropské unie. Makej se na pozvání vysoké představitelky EU pro zahraniční věci Catherine Ashtonové a eurokomisaře pro rozšíření Štefana Füleho zúčastnil 22. července zasedání ministrů zahraničí zemí Východního partnerství. Od ledna 2011 byl Makej na seznamu osob, proti kterým byly zavedeny sankce EU. Rada ministrů zahraničí EU rozhodla na svém zasedání 24. června o pozastavení vízových sankcí proti Makejovi na dobu jeho působení ve funkci ministra zahraničí. Finanční sankce se na něj však i nadále vztahují. Tento vstřícný krok EU komentoval švédský ministr zahraničí Karl Bildt: „Nejvíce nás zajímá, s čím přijdou oni. Východní partnerství předkládá návrhy a nabízí možnosti, ale trváme na politických reformách. Organizujeme tato setkání, abychom si poslechli, co jsou připraveni udělat".

Spamování ohrožuje funkčnost internetu v Bělorusku
Kvůli obrovskému objemu nevyžádané pošty, tzv. spamů, kolujícím v běloruském internetu, blokují antispamové firmy již více než 3 miliony běloruských internetových adres. V přepočtu na počet obyvatel začíná Bělorusko množstvím adres rozesílajících spam mílovými kroky dohánět světovou jedničku, Spojené státy. Blokování téměř 30 % internetových adres ovšem přináší značné problémy i běžným uživatelům internetu, např. při posílání e-mailů do zahraničí. Bělorusko se stává „spamovým rájem" především kvůli zpřísňování pravidel v jiných zemích.

 

Autor: