Přes Karlův most projde průvod v bílém na podporu práv na Kubě

Publikováno: 13. 3. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Přes Karlův most projde průvod v bílém na podporu práv na Kubě
© Foto:

Praha 13.3.2014 – V úterý 18. března projde přes Karlův most v Praze průvod na podporu kubánského hnutí Dámy v bílém. V 17,30 ho svým projevem na Křížovnickém náměstí odstartuje Tomáš Halík a biskup Václav Malý mu udělí své požehnání. Průvod pak bude směřovat na Malou stranu do kostela sv. Tomáše, kde se od 18,00 uskuteční ekumenická bohoslužba a kde v 19,30 začne  panelová diskuze o současné situaci na Kubě, které se zúčastní biskup Václav Malý, Francis Sánchez z Kuby a Milan Jakobec, bývalý chargé d'affaires na Kubě. Debatu bude moderovat Ondřej Juřík z Člověka v tísni.

“Na Kubě sice byly zavedeny některé ekonomické reformy a situace se mění, nicméně lidská práva jsou neustále flagrantně porušována. V prosinci bylo z politických důvodů zatčeno přes 1000 lidí,” říká Ondřej Juřík z Člověka v tísni. “Evropská unie začne vyjednávat s Kubou bilaterální smlouvu a není jasné, nakolik se Unii podaří režim přesvědčit o nutnosti zavést některé reformy v oblasti lidských práv. I o tom chceme debatovat,” dodává.

Dámy v bílém (Damas de Blanco) je sdružení žen na Kubě, které se v Havaně pravidelně setkávají a bíle oblečené s bílými květy upozorňují na porušování lidských práv na Kubě. Dámy v bílém, původně ženy, matky, sestry a dcery politických vězňů, se začaly pravidelně scházet po vypuknutí tzv. Černého kubánského jara, kdy bylo v březnu 2003, zatčeno a následně odsouzeno k vysokým trestům vězení 75 disidentů a odpůrců režimu. Tito vězni byli již propuštěni, ale k porušování práv a svobod na Kubě stále dochází. Proto i Dámy v bílém jsou neustále aktivní a jejich pravidelná setkání mají za cíl upozorňovat na politické represe na ostrově.

Akci pořádá Komise pro Kubu působící při Synodní radě Českobratrské církve evangelické (ČCE) ve spolupráci s Člověkem v tísni a Farností sv. Tomáše v Praze na Malé Straně. Náplní. Komise pořádá Den pro Kubu již čtvrtým rokem. V minulých letech se konal v Olomouci, Hradci Králové a Brně.

 

Program :

17:30 Pochod na podporu Damas de Blanco (začátek na Křížovnickém nám.)

Úvodní slovo pronese profesor Tomáš Halík, požehnání biskup Václav Malý

Přechod přes Karlův most na Malou Stranu do kostela sv. Tomáše

18:00 Ekumenická bohoslužba (kostel sv. Tomáše, Josefská 8, Praha 1)

Kázání přednese Pavel Kašpar, náměstek synodního seniora ČCE, předsedající synodní senior Joel Ruml a biskup Václav Malý

Sbírka pro práci s dětmi na Kubě.

19:30 Panelová diskuze

Zúčastní se biskup Václav Malý, Francis Sánchez, kubánský spisovatel a básník, Milan Jakobec, bývalý chargé d'affaires na Kubě. Moderátorem je Ondřej Juřík z Člověka v tísni.

21:00 Malé občerstvení a hudba

K tanci i poslechu zahraje kubánské trio Los Cumbancheros.

 

Více informací poskytne:

Šárka Schmarczová, Českobratrská církev evangelická

Tel.: 603 290 366, email: schmarczova@e-cirkev.cz,

Ondřej Juřík, Člověk v tísni

Tel.: 773 050 807

www.cceprokubu.cz

Autor: AP