Aktuality k novele Insolvenčního zákona - Přezkumné jednání v praxi

Publikováno: 20. 11. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Ilustrační obrázek
© Archiv ČvT

V červenci tohoto roku přišla v účinnost novela Insolvenčního zákona (zákon č. 64/2017). Novela nám přináší několik novinek, které jsme v obdobích starší úpravy zákona neznali. Dnes vám zde krátce představím změnu týkající se Přezkumného jednání. 

Přezkumné jednání je typ jednání, u kterého se přezkoumávají všechny pohledávky vedené vůči dlužníkovi v Insolvenčním řízení, včetně jeho celkového stavu. Ten zahrnuje jak majetkové poměry dlužníka, tak i jeho současný stav v zaměstnání.

V období minulé zákonné úpravy probíhalo toto jednání vždy u Insolvenčního soudu za přítomnosti dlužníka, soudce a Insolvenčního správce. Na toto jednání vždy okamžitě navazovala tzv. schůze věřitelů. Pravdou ovšem je, že nikdy na tuto schůzi k soudu věřitelé nedorazili.

Novela nám přináší dost zásadní změnu v Přezkumném jednání. Nyní se již nebude realizovat u Insolvenčního soudu, ale jen u Insolvenčního správce. Z mého pohledu je to velmi zásadní změna. Z preventivního hlediska nebylo špatné, že dlužník musel dorazit na jednání k soudu. Mnoho dlužníků mělo z takového jednání a přítomnosti na soudu respekt. Po novele už však nemusí. Dlužník se setká pouze v kanceláři s Insolvenčním správcem a vše si projednají jen oni spolu. Jaký to bude mít reálný dopad na dlužníka? Zatím to není zcela jasné. Uvidíme, co ukáže praxe. I když chápu tuto změnu z hlediska rychlosti těchto jednání, tak z preventivního hlediska je dle mého názoru škoda, že dlužník o toto jednání u soudu přišel. 


Autor: Petr Mati, Insolvenční poradce

Související články