Příběh devítileté Simy: Příběh vzdělávání v Sýrii

Publikováno: 27. 4. 2016 Doba čtení: 1 minuta
Příběh devítileté Simy: Příběh vzdělávání v Sýrii
© Foto: Člověk v tísni

Toto je krátký film o Simě, holčičce, která navštěvuje jednu ze škol podporovaných Člověkem v tísni v syrské provincii Idlíb. Její máma, která v této škole učí a poskytuje dětem psychosociální podporu, natočila tento film na svůj mobilní telefon.

Sima patří mezi ty šťastnější syrské děti, které ještě mohou chodit do školy. Celkem 2 miliony dětí v Sýrii dnes školu navštěvovat nemohou. Většina syrských škol už nevypadá jako ta Simina, chybí jim hřiště, tabule a často i lavice.

Původně jsme tímto filmem chtěli ukázat, jak vypadá život dítěte, které chodí do školy ve válkou zmítané Sýrii. V průběhu natáčení ale došlo k hroznému útoku na komplex tří školních budov ve vesnici Haas. Život Simy se změnil a s ním i obsah našeho filmu. Tento film obsahuje i válečné záběry ze zasažených škol.

Tohle je příběh jen jednoho dítěte, ale útoky na děti a vzdělávací instituce pokračují po celé zemi. Na svědomí je mají všechny zúčastněné strany konfliktu.

Syrské děti jsou lidé, ne pouhá čísla. Až opět uslyšíte o útoku na některou ze syrských škol, vzpomeňte si na Simu. A vzpomeňte si, co vše se vám snažila říci tímto videem. Myslete na její přání, obavy a lásku ke škole.

Počet útoků na školy v Sýrii stále stoupá a s ním i počet zabitých žáků a učitelů, kteří by pro nás neměli zůstávat pouhými čísly ve statistikách. Jsou to skuteční lidé, ve skutečných školách, se skutečným strachem o život.


Autor: Člověk v tísni

Související články