Spokojený rodinný život pana Vlastimila se proměnil ze dne na den. A to z důvodu nečekaného onemocnění partnerky a již existujících půjček

Publikováno: 9. 10. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Spokojený rodinný život pana Vlastimila se proměnil ze dne na den. A to z důvodu nečekaného onemocnění partnerky a již existujících půjček
© Foto: Archiv Člověk v tísni

Naši dluhoví poradci pomáhají lidem v jejich složitých životních situacích. Shánějí potřebné informace z veřejně dostupných zdrojů, poskytují konzultace, které mají za cíl prohloubit povědomí o právech a povinnostech klienta. Občas se klientům s naší pomocí podaří ze složité situace po malých krůčcích dostávat.

Složitá životní situace potkala i pana Vlastimila, který se obrátil na bezplatnou službu Dluhové poradenství organizace Člověk v tísni. Insolvenční poradkyně Ivana Vyleťalová se po svolení rodiny pana Vlastimila podělila o jeho příběh. 
(Jména byla záměrně zaměněna pro zachování anonymity klientů.)

Životní příběh pana Vlastimila

Pan Vlastimil žije již 25 let se svou partnerkou Janou, se kterou má dvě, dnes již dospělé, děti. Pár si pronajal v počátku soužití byt od obce a vzal si půjčky na vybavení bytu. Pan Vlastimil říká, že v té době žili velice skromně a poctivě vydělávali na splácení závazků a všechny rodinné náklady. Jejich do té doby spokojený rodinný život se proměnil v roce 2008, kdy partnerka Jana upadla do kómatu. Zpětně se zjistilo, že to bylo na příčiny klíšťové encefalitidy, a to v době, kdy Vlastimil měnil místo zaměstnání. Vzhledem k tomu, že v té situaci zůstal v domácnosti se dvěma dětmi na prvním stupni sám, nemohl nastoupit do nového zaměstnání.

Partnerka se z kómatu probrala, byla odpojena z plicní ventilace, bohužel zůstala nepohyblivá a naprosto závislá na péči pana Vlastimila. Situace byla náročná a rodina byla závislá na minimálním příjmu, žila z rezerv a poté z podpory. Prioritou byl pro pana Vlastimila nákup potravin pro děti, úhrada nájemného a energií. Na splátky závazků v té době neměl prostředky. Deset let se celodenně stará o partnerku Janu. I tak se pan Vlastimil snažil v průběhu let splácet své dluhy. Avšak jejich jediným příjmem je invalidní důchod paní Jany a příspěvek na péči. S tímto příjmem zůstaly stále panu Vlastimilovi tři závazky a vysoké úroky, které v této situaci nebyl schopen splatit.

Pan Vlastimil si přál, aby jejich dcera mohla dostudovat střední školu, v co největším klidu, a aby tato složitá situace ovlivňovala co nejméně její studijní výsledky.

Exekutoři jim vyhrožovali exekucí a pan Vlastimil stále splácel co mohl. „Nemám šanci nikdy uhradit své závazky z důvodu vysokých úroků, které celou dlužnou částku neúměrně navyšují tak, že mi dluh stále roste, přestože splácím bez přestání už posledních 10 let,“ popisoval v roce 2019 svou situaci. Nebyl schopen zaplatit ani rehabilitace, které jeho partnerka nutně potřebovala. Spláceli dluh, jelikož jim bylo neustále vyhrožováno exekucí.

Pomoc dluhové a insolvenční poradkyně

Pan Vlastimil je již několik let klientem dluhového poradenství organizace Člověk v tísni. Spolu s jeho současnou dluhovou a insolvenční poradkyní Ivanou Vyleťalovou podali v srpnu roku 2019 Návrh na povolení oddlužení a ten byl úspěšně schválen a klientovi byl přidělen insolvenční správce. 

Silný životní příběh klienta a jeho družky zapůsobil i na správce, který s klientem komunikuje laskavě a s úctou. Klient je aktuálně v oddlužení, plní na minimální splátku a po letech nátlaku a stresu se konečně cítí lépe,“ popisuje insolvenční a dluhová poradkyně Ivana Vyleťalová. Pan Vlastimil je v kontaktu s insolvenční poradkyní minimálně jednou za 3 měsíce.

Za největší absurditu považuji to, že jeho partnerka onemocněla v srpnu 2008 a pokud vše dobře půjde, tak konec roku 2024 je světlo na konci tunelu, které vyhlíží,“ dodává Ivana Vyleťalová. Tak by mohlo být oddlužení po celých 16 letech ukončeno. 


Služeb dluhového poradenství můžete využít i vy. 
Můžete nás navštívit v konzultačních hodinách přímo v našich kancelářích:
Olomouc: Čtvrtek 8:00 - 12:00 (Litovelská 14, Olomouc)
Přerov: Pondělí 8:00 - 12:00 (Komenského 15, Přerov)
Prostějov: Úterý 13:00 - 16:00
Hranice: Středa 13:00 - 16:30 (Masarykovo náměstí 122, Hranice)
Jeseník: Středa 13:00 - 16:00 (Goglova 92/2, Jeseník)

Nebo můžete zavolat přímo našim pracovníkům:


Autor: ČvT

Související články