Příměstský tábor pro děti z Českolipska

Publikováno: 19. 9. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Příměstský tábor pro děti z Českolipska
© Foto:

Aby předškoláci a doučované děti z Ploužnice a České Lípy nebyly ochuzeny o prázdninové zážitky a dobrodružství, uspořádali jsme pro ně příměstký tábor. Na tyto prázdninové aktivity nám laskavě poskytla sponzorský dar společnost MEGA a.s. ze Stráže pod Ralskem, které tímto vřele děkujeme.

Naší první akcí byl výstup na zříceninu Ralsko, nedaleko města Mimoň, kam jsme s dětmi dojeli autobusem. Školáci se sešli čtyři, předškoláčci tři. Z Mimoně jsme se vydali krásnou lipovou alejí směrem na obec Vranov. Zde se děti občerstvily a zařádily si na dětském hřišti. Čekal nás ale náročný výstup na zříceninu. Během stoupání jsme vylezli na Juliinu skalnatou vyhlídku, odkud byl krásný výhled na Mimoň i okolní obce, včetně Ploužnice, kde děti bydlí. Stále však před námi byly ještě dva kilometry příkrého stoupání. Cesta byla sice opravdu náročná, děti ji ale zvládly úspěšně až na vrchol. Odměnou jim byl výhled na široké okolí Mimoně a také na hrad Bezděz, který znají z vyprávění. Zde byla druhá občerstvovací stanice a my se vydali dolů. Cesta už byla rychlejší , na náročnosti však nic neztratila. Přesto jsme po necelých dvou hodinách usedli do mimoňské cukrárny, kde byl každý odměněn dortíkem a zmrzlinou.Tento první výlet se vydařil, děti jsme ve zdraví předali rodičům, a už jsme se těšili na druhý den, kdy bylo v plánu jet na Máchovo jezero do Doks. Tohoto výletu se zúčastnilo osm přeškoláčků a stejný počet školáků. Přesuny s dětmi byly náročné, protože jsme se cestovali jak autobusem, tak i vlakem. Konečnou stanicí byly Staré Splavy, odkud jsme parníkem přepluli na pláž v Doksech. Zde se děti osvěžily v jezeru, posilnily se velkým hamburgrem a odpočinuly si. Aby jim nebyla dlouhá chvíle, soutěžily jsme a hráli různé hry.Odpoledne jsme se vydali na cestu zpět k domovu.

Následující den byl odpočinkový, předškoláčci si hráli v Klubíku, školáci doma nabírali síly na další akci, kterou byla návštěva Dinoparku v Liberci. Cesta do Liberce nám kvůli mnoha uzávěrkám a výlukám zabrala téměř tři hodiny. Zážitky z Dinoparku ale byly opravdu veliké. Děti se seznámily nejen s prehistorickými zvířaty a životem pralidí, ale zhlédly také film v dinokině, zacvičily si na lanové dráze a prolézačkách. Zpět jsme se vydali v odpoledních hodinách. Děti za tři aktivní dny nasbíraly spoustu zážitků, změřily své síly při stoupání na Ralsko a také se něco nového dozvěděly.


 

 
Komplexní programy podpory vzdělávání dětí ze sociokulturně znevýhodňujícího prostředí v Libereckém kraji. „Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.“

Autor: Daniela Svobodová - koordinátorka předškolního klubu Ploužnice, Jan Čižmar - koordinátor Podpory vzdělávání v rodinách