Válka v Sýrii trvá už 10 let: Polovina obyvatel potřebuje humanitární pomoc

Publikováno: 26. 2. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Válka v Sýrii trvá už 10 let: Polovina obyvatel potřebuje humanitární pomoc
© Foto: People in Need

Představte si zemi, kde byl každý druhý člověk donucen uprchnout ze svého domova.

 To je realita Sýrie, kde poskytujeme humanitární pomoc v terénu a denně vidíme, jak se zde situace neustále zhoršuje. Vleklý konflikt dovedl zemi na pokraj ekonomického kolapsu. Lidé se srocují v dlouhých frontách, aby si koupili dotovaný chléb, protože kvůli prudce rostoucím cenám nemají dostatek potravin. Rodiny si stěží mohou dovolit koupit léky, když možnosti obživy jsou v současnosti takřka na nule. Do školy chodí jen ti, kteří měli štěstí, ovšem více než polovina dětí je nadále bez šance na vzdělání. Počet lidí v Sýrii, kteří nemají přístup k dostatečnému množství potravin, dosáhl 12,4 milionu, což je téměř 60 % obyvatel.

Tohle je současná Sýrie a nás velmi mrzí, že Vám přinášíme tyto znepokojivé a smutné #ZprávyZeSýrie.

Po 10 letech války se nedodržují mezinárodní úmluvy, nehledě na smluvený klid zbraní nadále probíhají útoky na civilisty. Na severozápadě Sýrie jsou přelidněné oblasti, kde lidé sdílejí malý životní prostor a jsou téměř bez přístupu k základním potřebám, zboží a infrastruktuře. Lidé nám říkají, že se už ani nesnaží opravovat domy, ve kterých by mohli žít. Posledních 10 let válečného konfliktu je naučilo, jak vysoká je pravděpodobnost, že se budou muset stěhovat zase jinam.

„Válka v Sýrii musí skončit. Je strašné pozorovat, jak po 10 let trvajícím konfliktu humanitární potřeby rostou. Je nesmírně smutné vidět děti, které celé desetiletí nemohou chodit do školy. Politické subjekty se snaží najít řešení, ale také by měly zajistit přístup a finance humanitárním organizacím, abychom nadále byli schopni poskytovat tu nejnutnější a základní pomoc a zachraňovat tak lidské životy. Musíme být schopni podpořit dlouhodobá řešení, která umožní jednotlivcům a komunitám znovu se vrátit ke své obživě, otevřít školy a zvýšit odolnost země, kterou ničí probíhající konflikt,” říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Člověk v tísni nadále podporuje lidi v Sýrii a žádá větší a lepší přístup a podporu pro organizace, jako je ČvT, aby mohly pomáhat těm nejohroženějším lidem. Válka dohnala 11 milionů lidí v zemi do situace, kdy se neobejdou bez humanitární pomoci. Mezinárodní společenství musí pochopit, že je naprosto nezbytné zapojit se a lidem v této zemi pomoct.

Je povinností poskytnout obětem tohoto konfliktu humanitární pomoc a je lidským právem tuto pomoc dostat. 

VÍCE O POMOCI ČLOVĚKA V TÍSNI V SÝRII SE DOZVÍTE ZDE

Děkujeme našim donorům. Jejich podpora je zásadní a díky ní můžeme nadále pomáhat ohroženým lidem v Sýrii. Finanční podporu nám kromě dalších poskytli: Ministerstvo zahraničních věcí České republiky, Generální ředitelství pro humanitární pomoc a ochranu (ECHO), Evropský nástroj sousedství EU, švédská vláda a Úřad pro humanitární pomoc USAID.

Děkujeme také všem dárcům, kteří přispěli do sbírky SOS Sýrie, nebo si koupili Skutečný dárek a také všem členům Klubu přátel Člověka v tísni

Co můžete udělat?

1. Na Twitteru, Facebooku a Instagramu Vám přinášíme #ZprávyZeSýrie, které vám pomůžou nahlédnout do života lidí v Sýrii. Informace můžete sdílet, aby se dostaly k co nejvíce lidem.

2. Ve svých příspěvcích můžete označit influencery a osoby s rozhodovací pravomocí a vyzvat je, aby sdíleli informace a obavy o 11 milionů lidí v Sýrii, kteří potřebují humanitární pomoc.

3. Podpořte lidi v Sýrii skrze sbírku SOS Sýrie Člověka v tísni nebo další organizace, které pomáhají lidem ve válkou zmítané Sýrii.


Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Pro více informací prosím kontaktujte:

#ZprávyZeSýrie
Autor: Člověk v tísni

Související články