Připoj se!

Publikováno: 28. 2. 2022 Doba čtení: 1 minuta
Připoj se!
© Nikola Ulrichová

Být on-line je v moderním světě samozřejmostí. V posledních dvou letech je to navíc nezbytné. Pro mnohé z nás tato skutečnost nepředstavuje nic neobvyklého, nic, čemu bychom se museli učit od nuly a na co bychom nedosáhli. I přesto jsou však mezi námi tací, kterým je on-line svět na hony vzdálený. A také tací, kteří s tím sami vůbec nic nezmůžou. Řeč je o dětech. A zejména těch, které vyrůstají v sociálně znevýhodněné rodině.

Služba NZDM (nízkoprahový klub) těmto dětem pomáhá. Pracovníci nízkoprahového klubu usilují o to, aby dětem v obtížných životních situacích co nejvíce usnadnili jejich bytí – například tak, že jim zprostředkují bezpečný vstup do on-line světa.

A tak se zrodil projekt „Připoj se“, který podpořil Nadační fond Tesco spolu s Nadací rozvoje občanské společnosti. 

Díky nim jsme do klubu eNCéčko v Bílině pořídili hned dva super tablety! Děti, které navštěvují klub, si tak s pomocí tabletu dělají domácí úkoly, doučují se s pomocí zábavných aplikací a učí se pracovat s internetovým vyhledávačem.

Na tabletu chtějí děti trávit také volný čas – lákavá je především aplikace TikTok. Pracovníci klubu tak získávají staro-nová témata pro preventivní aktivity a jsou přímo u „zdroje“. Děti s pracovníky sdílejí to, co se na sociální sítích děje a co je právě trendy. Snáze vzniká prostor pro neformální pokec o tom, co je bezpečné a co už může malé návštěvníky klubu ohrozit.

 

Autor: Nikola Ulrichová, Pracovnice NZDM

Související články